Osztálykirándulások

Ajánlataink iskoláknak

A felsorolt utak tapasztalatunk szerint az iskolák legkedveltebb programjai.

Természetesen ezektől eltérő egyéb, bármilyen kívánságot megvalósítunk, bármilyen programot megírunk, megszervezünk.

Minden úton, a program lebonyolítása során biztosítjuk az alábbiakat:

  • Utazás: légkondicionált autóbusszal a diák csoport létszámához igazodva.
  • Szállás: kollégiumban, szállodában, panzióban, vagy falusi turizmus keretében.

Válasszon úti célt!

Ausztria, Németország, Csehország, Szlovákia útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Magyar kastélyok a Várvidéken (Burgenland, Ausztria) és magyar királyi emlékek Bécsben - 2 nap

Osztalykirandulas-Magyar_kastelyok_Orvideken_2_nap-600x329w

1., nap: Burgenland – Léka, azaz Lockenhaus vára. A Kőszegtől nem messze levő vár többek között a Kőszegi, Kanizsai, a Nádasdy és az Esterházy család birtoka volt.

Léka vára a tatárjárás előtt épült, az első oklevelekben Leuca, Leuka wara, castrum de Levka néven ismerik. Az 1200-as évek elején Bana soproni ispán a környék ura. Valószínű, hogy Leuka várát a Csák nembéli Leuka (Lukács) építtette. Hunyadi János 1454.08.28-án keltezett oklevelében ismét találkozhatunk Léka (Lewka) nevével. Majd jöttek a Kanizsaiak. 1532-ben Nádasdy Tamás a Kanizsai-család egyetlen élő leszármazottját, Orsolyát vette feleségül.

A vár története, a magyar történelemben megszokott módon igencsak fordulatos volt. Nádasdy Tamás fia volt a híres törökverő “fekete bég”, Nádasdy Ferenc. Az ő felesége pedig a később gyilkosságokkal vádolt Báthory Erzsébet volt, aki Csejte várában a szobájába befalazva őrülten halt meg. Ezt követően az Esterházy család is a várbirtokosok közé került. Ma szálloda működik a várkastélyban.

Két napos nyugati kirándulásunk első állomása itt lesz.

Kiállítások a várban:

  • „Templomos lovagok”
  • „Báthori Erzsébet vérgrófnő” (magyar)
  • Időszaki kiállítás denevérekről „Az éjszaka barátai” címmel (magyar)
  • Átalakított „Fegyvertár élmény” gyerekeknek (magyar)
  • „Kínzókamra”
  • „Romokból lovagvár”
  • „Prof. Paul Anton Keller múzeum”

Ezt követően utazunk Fraknó, azaz Forchtenstein várához, amely Sopron közelében található.

A vár építése a Nagymartoni grófok nevéhez kötődik, később azonban gyakran cserélt gazdát. Hűtlenség okán 1398-ban Luxemburgi Zsigmond elvette az Esterházyaktól és egy másik nevezetes középkori magyar főnemesi családnak, a Kanizsaiaknak adta. 1400-ban a vár azonban már újra a Nagymartoni grófoké volt. Kézen-közön járt, míg végül a Habsburgoké lett. Tőlük Mátyás király 1488-ban szerezte vissza.

A tulajdonos, bérlő váltások akkor értek véget, amikor Esterházy Miklós nádor (1583–1645) az északkelet-magyarországi munkácsi uradalmat átengedte Bethlen Gábor erdélyi fejedelemnek, cserébe 1622-ben II. Ferdinánd császártól megkapta Fraknó várát (is), amely később az örökös grófi címmel együtt örökölhető birtokká vált. Ezzel a fraknói vár ismét Magyarországhoz került, majd sajnálatos módon Trianont követően a határ túloldalára sodródott. A várkastélyban ma lényegében majdnem minden az Esterházy családról szól. Kirándulásunk második állomása ez a várkastély.

Kiállítások:

  • Győztes csaták és koronázások

Az Esterházyak katonai múltjáról tanúskodik ez a kiállítás, Fraknó Várának fegyvergyűjteménye, mely Európa-szerte az egyik legnagyobb magántulajdonú gyűjtemény.

  • Esterházy kincstár

A várak megtekintése után folytatjuk utunkat Bécs irányába. Szállás Bécs közelében.

2., nap: Kapucinusok kriptája Bécs.  Ennyi magyar király sértetlen sírját, szarkofágját egy helyen sehol nem lát az ember! A kriptában 148 Habsburg, köztük, 11 magyar király, 14 magyar királyné talált örök nyugalomra. Múltunk, történelmünk legérdekesebb látványosságai egyetlen templom kriptájában csak itt találhatóak!

Kaisergruft. Császári kripta. Ez hivatalosan a neve, bár a bécsiek Kapuzinergruftnak, Kapucinus kriptának nevezik, hisz a ferences rend egyik ágának, a kapucinusoknak temploma emelkedik felette.

Teremről teremre haladva elevenedik meg itt a magyar történelem. Hogy a magyarok szívének kedves e hely, azt egyből látja az ember. Ferenc József, felesége Sisi, Erzsébet királyné és fia Rudolf, valamint az utoljára elhunyt Ottó sírja mellett mindig magyar nemzeti színű szalag és friss virág díszeleg. A Kapuzinergruft mára betelt. Már csak egy hely van üresen, Ottó öccsének, Károly nejének fenntartva. Aztán a Habsburg-dinasztia halottai előtt végleg bezárul a kapucinusok templomának ajtaja. Hiába kopogtatnak majd rajta.

Délután „magyar arisztokraták palotái” (Esterházy-palota, Batthyány-palota, Wilczek-palota avagy az egykori Széchényi-palota, Nádasdy-palota) városnéző séta.

Késő délután indulás hazaérkezés az esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 15 EUR/diák/fő és 27 EUR/felnőtt/fő szükséges).

Utazás: légkondicionált autóbusszal.

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: középkategóriájú szállodában vagy panzióban, kollégiumban Bécs közelében.

Ellátás: félpanzió.

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Sissi nyomában - 3 nap

Erzsébet Amália Eugénia, gyakori becenevén Sissi, ami az Elisabeth német beceneve, teljes német nevén Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach (München, 1837. december 24. – Genf, 1898. szeptember 10.) osztrák császárné, magyar királyné, Ferenc József felesége volt, aki 68 éven át uralkodott.

1859-ben orvosa tanácsára több hónapot töltött Madeirán és Korfu szigetén és megismerkedett a magyar testvérpárral, Hunyadi Imre gróffal és húgával, Lilivel. Tőlük kezdett magyarul tanulni, majd magyar társalkodónőt vett maga mellé Ferenczy Ida személyében, akivel barátnők lettek.

Az 1850-es –60-as években az Osztrák Császárság elveszítette vezető szerepét a német államok között. Ekkoriban Sissi minden eszközt bevetve küzdött azért, hogy a magyarok előnyben részesüljenek az osztrák udvar tagjaival szemben.  Ebben nagy szerepet játszott Andrássy Gyulával és Deák Ferenccel ápolt jó viszonya, és közös elvek vallása. Ezek vezettek Magyarországgal való kiegyezéshez, a központosított birodalmi kormányzat dualista rendszerré való átalakításához. Sissi nyomában járjuk most be Ausztriát és Bajorországot.

1., nap: Győr – Laxenburg (ahol a császári pár, illetve később Rudolf és Stefánia a mézesheteit töltötte. Itt született Gizella főhercegnő és Rudolf, valamint a trónörökös lánya, „a vörös hercegnő”, Erzsi is. A Blauer Hof-ot Mária Terézia császárné építtette a kastély köré. Itt látható Erzsébet egykori lakosztálya) – Neunkirchen – Leoben – Hallstatt (séta az UNESCO világörökség részét képező felső ausztriai kisvárosban, St. Wolfgang gótikus kegytemplom megtekintése, a különösen szép szárnyasoltárral.) – Bad Ischl (kedvelt osztrák fürdőváros, ahol Ferenc József császár és Sissi császárné nyári rezidenciája található, eljegyzésük is ezen a helyen volt. Ezen városkáról kapta nevét a nálunk is oly jól ismert sütemény, az isler.) – Mondsee – szállás egyszerű szálláshelyen vagy kollégiumban Salzburgban vagy közelében.

2., nap: Salzburg – München (városnézés Sissi szülővárosában: Landeszentralbank épülete: Sissi születési helyét emléktábla jelzi,  Residenz: uralkodói székhely, ma múzeum. Elmegyünk a Hofbrauhaus előtt, ahol Sissi udvarhölgyeivel inkognitóban néha megkóstolta kedvenc müncheni sörét, majd rövid sétát teszünk az Isar folyó partján, ahol Sissi gyermekkorában sokat játszott testvéreivel) – Starnbergi tó/Possenhofen (Sissi gyermekkorának egyik meghatározó helyszíne: Empress Elizabeth múzeum látogatás. Szállás egyszerű szálláshelyen vagy kollégiumban Münchenben.

3., nap: Rövid városnézés Salzburgban (Mariaplain templom, Dóm, Mozart szülőháza, Szent Péter templom és temető) – Linz – Sankt Pölten – Bécs (autóbuszos és rövid gyalogos városnézés az osztrák fővárosban: parlament, városháza, Szent István Dóm, Kapucinus kripta: az osztrák és magyar királyok temetője, itt nyugszik többek között Mária Terézia, II. József és I. Ferenc József is). Indulás haza. Érkezés a késő esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 70 EUR/fő szükséges)

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: egyszerű szállodában vagy kollégiumban

Ellátás: félpanzió

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Sissi nyomában - 4 nap

Erzsébet Amália Eugénia, gyakori becenevén Sissi, ami az Elisabeth német beceneve, teljes német nevén Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach (München, 1837. december 24. – Genf, 1898. szeptember 10.) osztrák császárné, magyar királyné, Ferenc József felesége volt, aki 68 éven át uralkodott.

1859-ben orvosa tanácsára több hónapot töltött Madeirán és Korfu szigetén és megismerkedett a magyar testvérpárral, Hunyadi Imre gróffal és húgával, Lilivel. Tőlük kezdett magyarul tanulni, majd magyar társalkodónőt vett maga mellé Ferenczy Ida személyében, akivel barátnők lettek.

Az 1850-es –60-as években az Osztrák Császárság elveszítette vezető szerepét a német államok között. Ekkoriban Sissi minden eszközt bevetve küzdött azért, hogy a magyarok előnyben részesüljenek az osztrák udvar tagjaival szemben.  Ebben nagy szerepet játszott Andrássy Gyulával és Deák Ferenccel ápolt jó viszonya, és közös elvek vallása. Ezek vezettek Magyarországgal való kiegyezéshez, a központosított birodalmi kormányzat dualista rendszerré való átalakításához. Sissi nyomában járjuk most be Ausztriát és Bajorországot.

1., nap: Győr – Laxenburg (ahol a császári pár, illetve később Rudolf és Stefánia a mézesheteit töltötte. Itt született Gizella főhercegnő és Rudolf, valamint a trónörökös lánya, „a vörös hercegnő”, Erzsi is. A Blauer Hof-ot Mária Terézia császárné építtette a kastély köré. Itt látható Erzsébet egykori lakosztálya) – Neunkirchen – Leoben – Hallstatt (séta az UNESCO világörökség részét képező felső ausztriai kisvárosban, St. Wolfgang gótikus kegytemplom megtekintése, a különösen szép szárnyasoltárral.) – Bad Ischl (kedvelt osztrák fürdőváros, ahol Ferenc József császár és Sissi császárné nyári rezidenciája található, eljegyzésük is ezen a helyen volt. Ezen városkáról kapta nevét a nálunk is oly jól ismert sütemény, az isler.) – Mondsee – szállás egyszerű szálláshelyen vagy kollégiumban Salzburgban vagy közelében.

2., nap: Salzburg – München (városnézés Sissi szülővárosában: Landeszentralbank épülete: Sissi születési helyét emléktábla jelzi,  Residenz: uralkodói székhely, ma múzeum. Elmegyünk a Hofbrauhaus előtt, ahol Sissi udvarhölgyeivel inkognitóban néha megkóstolta kedvenc müncheni sörét, majd rövid sétát teszünk az Isar folyó partján, ahol Sissi gyermekkorában sokat játszott testvéreivel) – Starnbergi tó/Possenhofen (Sissi gyermekkorának egyik meghatározó helyszíne: Empress Elizabeth múzeum látogatás. Szállás egyszerű szálláshelyen vagy kollégiumban Münchenben.

3., nap: Városnézés Salzburgban. Mariaplain templom, Mirabell kastély parkja, Dóm, Mozart szülőháza, Szent Péter templom és temető. Hohensalzburg vára (németül Festung Hohensalzburg) a Festungsberg hegy ormán 506 méteres magasságban. – szállás egyszerű szálláshelyen vagy kollégiumban Salzburgban vagy közelében.

4., nap: Linz – Sankt Pölten – Bécs (autóbuszos és gyalogos városnézés az osztrák fővárosban: parlament, városháza, Szent István Dóm, Kapucinus kripta: az osztrák és magyar királyok temetője, itt nyugszik többek között Mária Terézia, II. József és I. Ferenc József is) majd rövid séta a császári pár nyári rezidenciájánál Schönbrunnban. Indulás haza. Érkezés a késő esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 70 EUR/fő szükséges)

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: középkategóriájú szállodában vagy kollégiumban

Ellátás: félpanzió

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb városai, fővárosai: Pozsony, Prága, Bécs - 4 nap

Történelmi kirándulásunk során a koronázási városban, egykori fővárosunkban Pozsonyban, a monarchia nyugati felének fővárosában Bécsben és a birodalom harmadik legjelentősebb városában Prágában kirándulunk.

1., nap: Pozsony, egész napos városnézés az egykori magyar koronázási városunkban, az egykori fővárosunkban, a mai szlovák fővárosban. Királyi vár, Szent Erzsébet szobra, Szent-Márton dóm, ahol Habsburg-házi magyar királyokat koronáztak, Egyetemi könyvtár, Prímás-palota, Óvárosháza, Roland-kút, Mihály-kapu, Grassalkovich-palota, Magyar Királyi Kamara, ahol a reformkori országgyűléseket tartották) – Majd Dévény vára, várromja a Morva és Duna összefolyásánál, amely Pozsonytól 8 kilométerre nyugatra 1000 éven át védte Magyarország nyugati határát. “Szabad-e Dévénynél betörnöm új időknek új dalaival?” – kérdezi versében Ady Endre. Közösen elszavaljuk a vár előtt a verset. Szállás Pozsonyban egyszerű szállodában, kollégiumban.

2., nap: reggeli után indulás Prágába. Prága, városnézés a cseh fővárosban, az egykori Osztrák-Magyar Monarchia egyik legszebb nyugati városában. Kisoldal, Hradzsin a vár, Szt. Vitus székesegyház, ahol többek között Nepomuki Szt. János és Báthori Zsigmond erdélyi fejedelem nyugszik. A Kolozsvári tetvérek Szt. György szobra, a legrégebbi megmaradt magyar szobor, Arany utcácska, a kaputorony ahol Mátyás király raboskodott fiatal korában. Szállás Prágában egyszerű szállodában, kollégiumban.

3., nap: folytatódik a városnézés a túloldalon. Városközpont, Óvárosi tér, Károly híd, Vencel tér, zsidó negyed, Párizsi utca, zsinagóga. Szállás Prágában egyszerű szállodában, kollégiumban.

4., nap: Reggeli után indulás Bécsbe. Bécs városnézés: Kapucinusok kriptája.  Ennyi magyar király sértetlen sírját, szarkofágját egy helyen sehol nem lát az ember! A kriptában 148 Habsburg, köztük, 11 magyar király, 14 magyar királyné talált örök nyugalomra. Múltunk, történelmünk legérdekesebb látványosságai egyetlen templom kriptájában csak itt találhatóak! Kaisergruft. Császári kripta. Ez hivatalosan a neve, bár a bécsiek Kapuzinergruftnak, Kapucinus kriptának nevezik, hisz a ferences rend egyik ágának, a kapucinusoknak temploma emelkedik felette.

Teremről teremre haladva elevenedik meg itt a magyar történelem. Hogy a magyarok szívének kedves e hely, azt egyből látja az ember. Ferenc József, felesége Sisi, Erzsébet királyné és fia Rudolf, valamint az utoljára elhunyt Ottó sírja mellett mindig magyar nemzeti színű szalag és friss virág díszeleg. A Kapuzinergruft mára betelt. Már csak egy hely van üresen, Ottó öccsének, Károly nejének fenntartva. Aztán a Habsburg-dinasztia halottai előtt végleg bezárul a kapucinusok templomának ajtaja. Hiába kopogtatnak majd rajta.

Majd Operaház, Parlament, Városháza, „magyar arisztokraták palotái” (Esterházy-palota, Batthyány-palota, Wilczek-palota avagy az egykori Széchényi-palota, Nádasdy-palota) vagy rövid séta a császári pár nyári rezidenciájánál Schönbrunnban.

Délután indulás haza. Érkezés az esti órákban.

 

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 33 EUR és 360 CZK /diák/fő és 65 EUR és 480 CZK/felnőtt/fő szükséges)

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: középkategóriájú szállodában vagy kollégiumban

Ellátás: félpanzió

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb városai, fővárosai: Pozsony, Prága - 3 nap

Osztalykirandulas-Poszony_Praga_3_nap-600x308w

Történelmi kirándulásunk során a koronázási városunkban, egykori fővárosunkban Pozsonyban, és a Monarchia harmadik legjelentősebb városában Prágában kirándulunk.

1., nap: Pozsony, egész napos városnézés az egykori magyar koronázási városunkban, az egykori fővárosunkban, a mai szlovák fővárosban. Királyi vár, Szent Erzsébet szobra, Szent-Márton dóm, ahol Habsburg-házi magyar királyokat koronáztak, Egyetemi könyvtár, Prímás-palota, Óvárosháza, Roland-kút, Mihály-kapu, Grassalkovich-palota, Magyar Királyi Kamara, ahol a reformkori országgyűléseket tartották) – Majd Dévény vára, várromja a Morva és Duna összefolyásánál, amely Pozsonytól 8 kilométerre nyugatra 1000 éven át védte Magyarország nyugati határát. “Szabad-e Dévénynél betörnöm új időknek új dalaival?” – kérdezi versében Ady Endre. Közösen elszavaljuk a vár előtt a verset. Szállás Pozsonyban egyszerű szállodában, kollégiumban.

2., nap: reggeli után indulás Prágába. Prága, városnézés a cseh fővárosban, az egykori Osztrák-Magyar Monarchia egyik legszebb nyugati városában. Kisoldal, Hradzsin a vár, Szt. Vitus székesegyház, ahol többek között Nepomuki Szt. János és Báthori Zsigmond erdélyi fejedelem nyugszik. A Kolozsvári testvérek Szt. György szobra, a legrégebbi megmaradt magyar szobor, Arany utcácska, a kaputorony ahol Mátyás király raboskodott fiatal korában.

3., nap: folytatódik a városnézés a túloldalon. Városközpont, Óvárosi tér, Károly híd, Vencel tér, zsidó negyed, Párizsi utca, zsinagóga. Kora délután indulás haza. Érkezés az esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 33 EUR és 360 CZK /diák/fő és 65 EUR és 480 CZK/felnőtt/fő szükséges)

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 06.30 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: középkategóriájú szállodában vagy kollégiumban

Ellátás: félpanzió

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Felvidéki útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
A kelet-felvidéki magyarság nyomában - 3 nap

Történelmi kirándulásunk során egykori Magyar Királyságunk északi, észak-keleti részén barangolunk. Mikszáth, Madách, Rákóczi, Bercsényi, Márai, Bethlen, Andrássyak és még sorolhatnánk nagyjaink nevét, akik kötődtek, éltek, megfordultak e vidéken.

1., nap: Szklabonya/Mikszáthfalva –Alsósztregova – Losonc – Rimaszombat – Rozsnyó – Várhosszúrét

Mikszáth Kálmán szülőházának meglátogatása, koszorúzás. Tovább utazás Alsósztregovára a Madách-család kastélyához, Madách Imre síremlékének koszorúzása, a múzeum megtekintése. Losonc, belvárosi séta. Bethlen Gábor a városban őríztette egy darabig a Szent Koronát. A Nemzetpolitikai Államtitkárság itt is útjára indította a a Cseperedő Programot. Rimaszombat, rövid pihenő. A jelentős magyar lakossággal bíró város Gömör-Kishont vármegye székhelye volt. 1845 májusában itt választották meg Petőfit tiszteletbeli táblabíróvá. Protestáns főgimnáziumában sok neves személyiség tanult, köztük Mikszáth Kálmán is. A városban épült meg meg a panzióként és konferencia központként működő Csillagház. A program révén jött létre a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Kulturális és Közművelődési Központja. Szállás, ellátás Várhosszúréten falusi panzióban/diákszálláson. 300 km

 2., nap: Várhosszúrét – Krasznahorka – Betlér – Várhosszúrét

Túra a várhosszúréti barlangrendszerben. Majd az Andrássy család mauzóleuma. Megemlékezés az Andrássyakról. Betlér: az Andrássy kastély és parkjának megtekintése. Krasznahorka büszke vára. Városnézés Rozsnyón, Diák-templom, Tűztorony, volt Fekete Sas szálló. Szállás, ellátás Várhosszúréten falusi panzióban/diákszálláson. 50 km

 3., nap: Várhosszúrét – Kassa – Magyarország

Kassa (kassai dóm, a gótikus építészet egyik legszebb alkotása, II. Rákóczi Ferenc, Bercsényi Miklós nyughelye, egykori premontrei templom, rendház és gimnázium, a főtér palotái, Márai Sándor emlékház megtekintése. A Magyar Református Központ, amely magyar támogatással kapott méltó helyet a városban, az ugyancsak anyaországi segítséggel megújult Thália Szinház és a környékbeli magyarság kulturális központja, a Magyar Jelenlét Háza) – Borsi ( II. Rákóczi Ferenc szülőhelye, a szülőkastély, amelynek felújításához az anyaország is hozzájárult) – indulás hazafelé. kb 400 km

Össz km: 800 km

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Nagyjaink nyomában a Magas-Tátrától Pozsonyig - 4 nap

1., nap: Az Andrássy mauzóleum, majd Betlér, az Andrássy grófok meseszép kastélya, végül Krasznahorka „büszke vára” mellett haladunk el. Ezt követően indulás Kassára. Városnézés, a dómban megkoszorúzzuk a nagyságos fejedelem, II. Rákóczi Ferenc, édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját, majd meglátogatjuk a Rodostói házat, mely a nagyságos fejedelem törökföldi emigrációjának állít emléket. Ha időnk engedi megnézzük Márai Sándor szülőházát. Látogatás egy magyar tannyelvű iskolában. Szállás, étkezés Várhosszúréten egy magyar ajkú trelepülésen diákszálláson, diákoknak többágyas, a kísérőknek kétágyas szobákban.

2., nap: Lőcse, a Felvidék legszebb kisvárosai közé tartozik, szinte hiánytalanul fennmaradt középkori városfal öleli körbe gótikus és reneszánsz műemlékekkel teli óvárosát. A hajdani Szepes vármegye egykori székhelyének legfőbb látnivalója a legértékesebb gótikus szárnyas oltárok tárháza a Szent Jakab-templom. A város főterét Felvidék leglátványosabb terei között tartják számon, a gótikus templom mellett álló csodaszép gótikus városháza a település szimbóluma. Majd kirándulást teszünk Sáros várához. A tatárokkal vívott szerencsétlen végű muhi csata után, 1241-ben IV. Béla király is e várban lelt menedéket néhány napra. Évszázadokig a vár volt a megyeszékhely, és fészke egyúttal a királyi várispánnak is. Szepes vára: Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű várának, Szapolyai János magyar király szülőhelyének megtekintése. A várból gyönyörű panoráma tárul elénk a Magas Tátra csúcsaival. Késmárk, itt született és itt van eltemetve Thököly Imrefelső-magyarországi és erdélyi fejedelem. A sírboltban látható eredeti sírköve, palástja és zászlói. Megkoszorúzzuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, Zrínyi Ilona második férjének, Felső-Magyarország fejedelmének, a kuruc vezérnek, Thököly Imrének a szarkofágját, amely az evangélikus templomban látható a mauzóleumban, Szállás, étkezés Késmárkon, diákszálláson, diákoknak többágyas, a kísérőknek kétágyas szobákban.

3., nap: A Magas-Tátrába felérve földrajzból a Kárpátokról tanultak felelevenítése kiselőadásokkal, kérdésekkel: magashegység, hegylánc, gleccsertó, moréna, hágó, tengerszem, hegyvidéki éghajlat, növényzet, állatvilág, délibáb, főn szél, kőzete. Ótátrafüreden séta az üdülőtelepen. Megtekintjük az Osztrák-Magyar Monarchia építészetének remekművét, a XX. század fordulóján épült Grand Hotelt. A Csorba-tónál megtekintjük a Magas-Tátra jellegzetes magashegyi villamosát, amely a Történelmi Magyarország legmagasabban fekvő villamosított vonala volt. Szállás, étkezés Késmárkon diákszálláson, diákoknak többágyas, a kísérőknek kétágyas szobákban.

4., nap: Utazás nyugat felé. Útközben séta “Közép-Szlovákia ékszerdobozában”, Besztercebányán (Bakancslista): püspöki székesegyház, ferde várostorony, Mátyás-ház, Thurzó-ház, Beniczky-ház, várnegyed, Ezüst-kapu felkeresése. Emlékezés Bethlen Gáborra, akit itt választottak magyar királlyá 1620-ban. Zólyom, (Bakancslista) Balassi Bálint szülőhelye, a mai Közép-Szlovákiában. Ha időnk engedi Selmecbányán séta a Világörökség részét képező belvárosban az egykori tehetős bányatulajdonosok lakóházai közt, majd indulás haza.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (kb 80 EUR szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Német bányavárosok és magyar várak a Közép-felvidéken - 4 nap

1., nap: Somoskő – Fülek

somoskői vár romjaihoz túrázunk, ahol megtekintjük a híres bazaltorgonákat is. A füleki várban teszünk látogatást, ahol a budai pasa II. Rákóczi Ferenc nevelőapját, Thököly Imrét Közép-Magyarország uralkodójának nevezte ki. Látogatás és ismerkedés a krasznahorkaváraljai magyar általános iskolában, majd Krasznahorka büszke várának megtekintése. Szállás, ellátás Várhosszúréten diákszálláson.

2., nap: Zólyom – Selmecbánya – Úrvölgy

Zólyomban, Balassi Bálint szülőhelyén tekintjük meg a várat és az emléktáblát. Selmecbányán ismerkedünk az ezüst bányászatból meggazdagodó, egykor németek lakta várossal. Úrvölgyben, az autentikus bányászfaluban gyönyörködünk, majd, megtekintjük a meseszép evangélikus templomot is..  Szállás, ellátás Várhosszúréten diákszálláson.

3., nap: Eperjes – Sáros vára – Szepesi vár – Lőcse

Eperjesen megtekintjük a Rákóczi-házat, és az „eperjesi hóhér”, Caraffa tábornok áldozatainak emlékművét. II. Rákóczi Ferenc Sáros várába menekült a Wesselényi féle összeesküvést követően, innen vitték a bécsújhelyi börtönbe. Túrát teszünk a Nagysáros felett magasodó impozáns romokhoz. Szepesvár: Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű vára, Szapolyai János szülőhelye. Lőcsén megtekintjük a középkori városházát, és előtte a szégyenketrecet. Szállás, ellátás Lőcsén vagy Késmárkon diákszálláson.

4., nap: Rozsnyó – Szádelői-völgy

Rozsnyó II. Rákóczi Ferenc kedvenc helye volt. II. Rákóczi Ferenc sokat tartózkodott itt, a szabadságharc alatt 1706-ban Rozsnyóról kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket, rezidenciája a Nehrer-házban volt. 1707-ben itt döntöttek a Habsburgokat trónfosztó ónódi országgyűlés összehívásáról. A bányászat és a vasipar a települést és környékét az akkori Magyarország legjelentősebb iparvidékei közé emelte. Belvárosában sok-sok magyar emléket és emléktáblát találunk.  Szádelői-völgy: az UNESCO Világörökség részét képező vadregényes szurdokvölgyben kirándulunk. Délután indulás haza.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Felvidéki magyar szigetek Csallóköztől a Zoboraljáig - 3 nap

A Kisalföldön, a Duna, a Kis-Duna és a Vág-Duna ölelésében elnyújtózó Csallóköz, Európa legnagyobb szárazföldi szigete egykor a folyók és mocsarak áthatolhatatlan birodalma volt, csak a Duna feltöltő munkája után vált emberi életre alkalmassá. Egykoron Lél törzse vette birtokba, és felvirágoztatta a kincses szigetet, amelyen az idők során sajátos népi kultúra és igen gazdag épített örökség halmozódott fel. A Duna óvó ágai ölelte Aranykert megannyi ősi népregét őriz. Kukkónia ingoványaiban táltosok és boszorkányok, tündérek és sárkányok rejtőztek, és hinni szeretnénk, hogy az új idők rémisztő zaja nem űzte őket el örökre innen. A régen tépő balsors után is megtapasztalhatjuk, ha ide látogatunk: Csallóköz mindmáig a felvidéki magyarság erős magyar szigetét képezi. Csallóköztől északra, a Kis-Duna, a Vág és a Kis-Kárpátok határolta sík vidéken már Mátyusföldön járunk, míg Nyitra környékén a Zoboralján. Ez ma a Kárpát-medence legészakibb magyar nyelvszigete, amelynek népe újra és újra hitet és erőt meríthet abból a sajátos néphagyományból, amit a 20. században Kodály Zoltán tett az egyetemes magyar kultúra közkincsévé.

1., nap: a széles Felvidék délnyugati felében indul nagyívű pályája a Kárpátok hegyláncának, és innen a dévényi vártól indul a mi utunk is. Régi idők új dalai vezetnek bennünket Ady Endre szavaival egykori ősi koronázó városunkba, Pozsonyba, ahol megnézik a várat és a belvárost. Szent Márton Dómtemplom, ahol a Habsburg-házi magyar királyokat koronázták vár, csodálatos kilátással a Dunára és a városra. Szállás Nyitrán egyszerű szállodában, diákszálláson vagy a város mellett faházakban.

2., nap: reggeli után meglátogatjuk Nyitrát. Megnézzük a püspökvárat és székesegyházat, a vármegyeházát és a millenniumi emlékművet. A diákok sétát tesznek az egykori királyi városban Nagyszombaton. Megkoszorúzzák Pázmány Péter emléktábláját, aki magyar egyetemet alapított a városban. A városnézés a Szent Miklós plébániatemplomban, majd a várostoronynál folytatódik. Csitáron, Kodály emléktáblájánál A Csitári hegyek alatt… című dal éneklésével emlékezünk a nagy zeneszerzőről. Látogatás a zsérei magyar tannyelvű általános iskolában. Szállás Nyitrán egyszerű szállodában, diákszálláson vagy a város mellett faházakban.

3., nap: reggeli után már a Csallóköz és Mátyusföld vidékét járjuk: meglátogatjuk a gútai vízimalmot, bekukkantunk a Léli-szigetre, majd megállunk Ógyallán, Konkoly-Thege Miklós és Feszty Árpád szülőhelyén. Ezután megtekintjük Jókai Mór és Klapka György városát, a Trianont követően az új határ túloldalán maradt igazi Komáromot. Ha aa színház engedélyezi, a Jókai Mór színház meglátogatása, beszélgetés az egyik városszerte ismert színművésszel. Utána indulás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (kb 80 EUR szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Kalandozás a Felvidéken - 4 nap vagy 5 nap

Zólyom, Besztercebánya, Szentantal, Nagyvezekény, Csitár, Nyitra, Bajmóc, Trencsén, Beckó, Nagyszombat, Pozsony, Dévény, Deáki, Érsekújvár, Ógyalla, Párkány

Történelmi kirándulásunk során néhány nap alatt igyekszünk bemutatni az egykori Magyar Királyság északi, észak-nyugati részét.

1., nap: Budapest – Parassapuszta (határ) – Szentantal (gróf Koháry András kastélya) – Zólyom (várkastély, ahol Balassi Bálint született) –– Besztercebánya (városnézés, belváros, Óratorony, Mátyás-ház, Thurzó-háza. IV. Béla által városi rangra emelt városban magyarországi támogatásoknak köszönhetően állítottak szobrot Árpád-házi királyunknak, a tatárjárás után feldúlt ország újjáépítőjének. A felvidéki magyar katolikusok hitének erősítéséhez jelentős támogatást nyújtott a Nemzetpolitikai államtitkárság: most restaurálják a Szent Erzsébet templom ablak és falfestményeit Nagyvezekényi csata helyszíne, emlékmű, ahol négy Eszterházy elesett –Szállás, vacsora Nyitrán diákszálláson vagy egyszerű panzióban/szállodában. 400 km

 2., nap: Alsócsitár (Kodály Zoltán emléktábla megkoszorúzása, a Csitári hegyek alatt…) – Nyitra (püspökvár, Szent István, Szent László szobrok, képek, Vazul-torony, városháza, Vak Bottyán háza. A Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara, amely a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásának köszönhetően végzi oktatási és közösség építő tevékenységét) – Zobor-hegy (millenniumi emlékmű, az egykori bencés templom romjai) ––Szállás, vacsora Nyitrán diákszálláson vagy egyszerű panzióban/szállodában. 60 km

3., nap: Bajmóc (a kastély, amelyet többek között a Thurzó és Pálffy család birtokolt, a romantikus francia várkastélyok hangulatát idézi) – Trencsén (Csák Máté vára, ódon belváros) – Beckó (várrom, Mednyánszky kúria) –Szállás, vacsora Nyitrán diákszálláson vagy egyszerű panzióban/szállodában. 300 km
4 napos út esetén ez a nap és ez a program kimarad!

4., nap: Nagyszombat, Pázmány Péter/Petrus Pázmány városa (óvárosi séta, a magyarországi ellenreformáció meghatározó alakja alapította első magyarországi egyetem) – Pozsony, ahol megnézzük a várat és a belvárost. Szent Márton Dómtemplom, ahol a Habsburg-házi magyar királyokat koronázták. Pozsony volt a Magyar Királyság koronázási helye, törvényhozó központja és fővárosa. 1536 és 1783 között, tizenegy magyar királyt és nyolc királynőt koronáztak meg a Szent Márton-székesegyházban. A legtöbb magyar országgyűlést itt tartották a 17. századtól a magyar reformkorig. A felsőtábla általában a Prímási palota Tükörtermében ülésezett, az alsótábla ülései (1802-1848 között) a pozsonyi Magyar Királyi Kamara palotájában(ma a pozsonyi egyetem Egyetemi Könyvtára) zajlottak. Dévény az egykori Magyarország nyugati kapuja. Felidézzük Ady Endre versét: Góg és Magóg fia vagyok én.  A Pozsonyi Magyar Szakkollégium, a Felvidék egyetlen bentlakásos kollégiuma a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával). 300 km

5., nap: Deáki (román kori temploma a magyar művelődéstörténet egyik legfontosabb emlékhelye, innen került elő a halotti beszédet tartalmazó Pray-kódex) – Érsekújvár főtere, városnézés, a kormány által támogatott Czuczor Gergely iskolaÓgyalla (Konkoly-Thege Miklós, Feszty Árpád szülő- és nyughelye) Martos ( rövid megálló, az Esterházy Akadémia, mellette a Martosi Rendezvényliget és Szabadidőközpont – Révkomárom (séta Jókai Mór és Lehár Ferenc városában, Szent András templom, Európa-udvar, az Eötvös Utcai Magyar Tanítású Nyelvű Alapiskola és a Marianum Magyar Tannyelvű Egyházi Iskolaközpont) – Bény – Kéménd – Párkány (az újjáépített Mária Valéria híd) – Indulás hazafelé. Érkezés az esti órákban. kb. 250 km

Össz km: 1400-1500 km

4 nap esetén össz km: 1100-1200 km

4 napos út esetén a 3. napi program kimarad!

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Nagy Felvidéki Élménytúra Kelettől Nyugatig - a Tátrán át Kassától Pozsonyig - 5 nap

1., nap: Szabadságharcosok nyomában – Monok(Kossuth Lajos szülőháza) –  Borsi(II. Rákóczi Ferenc szülőháza) – Széphalom (Kazinczy-mauzóleum) – Füzér (középkori vár) – Ránkfüred (a gejzír működésétől függően) – Kassa (Rodostó-ház, Szent Erzsébet Dóm, II. Rákóczi Ferenc, Bercsényi Miklós sírja, Márai Sándor szülőháza, egykori premontrei templom, rendház és gimnázium, a főtér palotái) – szállás Kassa környékén

2., nap: Krasznahorkaváralja (Andrássy Mauzóleum) – Rozsnyó (rövid séta a főtéren) – Betlér – Dobsina (jeges barlang kb 20 EUR) – Csütörtökhely (Szapolyai kápolna) – Lőcse (Főtér, a Szent Jakab templom szárnyasoltárai, Városháza, paloták) – Szepesi várSzepesváraljaEperjes (Főtér, Szent Miklós társszékesegyház, Rákóczi-ház, Városháza, Neptun-kút) – Bártfa (Szent Egyed székesegyház, Városháza, Fő tér) – szállás Ólublón

3., nap: Ólubló (rövid reggeli séta a Várban) – Vöröskolostor (délelőtti tutajozás a Dunajecen kb. 20 Euro) – Késmárk (délidei séta: XV. századi vár, városháza, evangélikus templom) – Magas-Tátra Szállás Ótátrafüred környékén

4., nap: Magas-Tátra, Csorba-tó (séta a tó parton) – Besztercebánya (Várnegyed, a Fő tér templomai, palotái és polgárházai) – Zólyom  (várkastély, Balassi Bálint szülőhelye) – Szállás Nyitra környékén

5., nap: Nagyszombat (óvárosi séta, a Pázmány Péter alapította egyik első magyarországi egyetem, templomok) – Pozsony (vár, Szent Erzsébet szobra, Szent-Márton dóm, ahol Habsburg-házi magyar királyokat koronáztak, Egyetemi könyvtár, Prímás-palota, Óvárosháza, Roland-kút, Mihály-kapu, Grassalkovich-palota, Magyar Királyi Kamara, ahol a reformkori országgyűléseket tartották) – Dévény vára – Indulás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 100 EUR/fő és 6000 HUF/fő szükséges???)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Összetartozás túra a Nyugat-Felvidék magyar kincseivel – 3 nap

1., nap: Selmecbánya, az Evangélikus Líceum. Megemlékezünk Petőfi Sándorról, és Mikszáth Kálmánról, akik itt tanultak. Majd elsétálunk az Óvárhoz (felidézzük: bányavárosok és felvidéki várak szerepe, II. Rákóczi Ferenc szabadság harc stb.). Majd a bánya skanzen meglátogatás (leszállnak a volt arany és ezüst bányába, beöltözve).

Tovább utazunk Garamszentbenedekre, a két tornyú bencés apátsági vártemplom és kolostorhoz, amely a Felvidék második legnagyobb kolostora. A gótikus templom a közép-európai kora gótika egyik legszebb emléke, fő kapuzata a jáki templom bejáratának szépségével vetekszik. Esti séta a nyitrai belvárosban. Szállás, vacsora Nyitrán diákszálláson vagy egyszerű panzióban/szállodában.

2., nap: Folytatódik a nyitrai városnézés magyar emlékekkel. Nyitrai Piarista Gimnázium, Líceum megtekintése. Ezt követően megtekintjük a Felvidék legszebb, csodálatosan felújított várkastélyát, Bajmócot. A várat a Thurzó és Pálffy család birtokolta egykoron. Az épület a romantikus francia várkastélyok hangulatát idézi. Utazunk tovább, majd újabb megálló: Trencsén. Séta a belvárosban, majd a vár megtekintése, amelyet a magyar királlyal is szembe szálló Csák Máté is birtokolt. A vár jelentős szerepet játszott az Árpád-házi királyokat követő időszakban, majd a Rákóczi harc idején is. Számos jelentős főnemesi család birtokolta. Hazafelé meglátogatjuk a magyar többségű csallóközi városban, Dunaszerdahelyen az FC DAC1904 Dunaszerdahely labdarúgó-egyesületét, amely Felvidék legpatinásabb múltú klubjai közé tartozik.  Szállás, vacsora Nyitrán diákszálláson vagy egyszerű panzióban/szállodában.

3., nap: Városnézés a magyar ellenreformáció ikonikus városában Nagyszombaton. Megkoszorúzzuk Pázmány Péter emléktábláját, aki magyar egyetemet alapított a városban. A városnézés a Szent Miklós plébániatemplomban, majd a várostoronynál folytatódik. Pázmány Petrus szerepe a magyar művelődéstörténetben és ellenreformációban. Pozsony, ahol megnézzük a várat és a belvárost. Szent Márton Dómtemplom, ahol a Habsburg-házi magyar királyokat koronázták. Pozsony volt a Magyar Királyság koronázási helye, törvényhozó központja és fővárosa. 1536 és 1783 között, tizenegy magyar királyt és nyolc királynőt koronáztak meg a Szent Márton-székesegyházban. A legtöbb magyar országgyűlést itt tartották a 17. századtól a magyar reformkorig. A felsőtábla általában a Prímási palota Tükörtermében ülésezett, az alsótábla ülései (1802-1848 között) a pozsonyi Magyar Királyi Kamara palotájában(ma a pozsonyi egyetem Egyetemi Könyvtára) zajlottak. Dévény az egykori Magyarország nyugati kapuja. Felidézzük Ady Endre versét: Góg és Magóg fia vagyok én.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Rákóczi nyomában a Felvidéken - 3 nap

“Cum Deo pro patria et libertate” A Nagyságos Fejedelem jelmondata

Az Ő életútja azóta is összeforrott a magyar szabadsággal és függetlenséggel. Tiszteljük meg jelenlétünkkel ezen a programon. Tekintsük meg  dicsőséges életének felvidéki állomásait, koszorúzzuk meg kassai sírját. Menjünk együtt Szlovákiába és ne felejtsük el hogy ez Észak-Magyarország, a  MI FELVIDÉKÜNK.

1., nap: A füleki várban teszünk látogatást, ahol a budai pasa II. Rákóczi Ferenc nevelőapját, Thököly Imrét Közép-Magyarország uralkodójának nevezte ki. Majd Krasznahorka váraljára látogatunk. A “gömöri Ravenna”: Andrássy Franciskának férje, Dénes gróf által építtetett mauzóleuma egyedülálló szecessziós műemlék, carrarai márvány és színpompás apró mozaikok ezreinek felhasználásával. A gróf és felesége jótékony misszióira emlékeztet a falu mögötti erdőben, Krasznahorka vára alatt 1898-ban elhelyezett méretes emléktábla is, amely az Andrássy-birtok alkalmazottai részére alapított nyugdíjalap létrehozására emlékeztet. Megkeressük az emléktáblát, és sétát teszünk a renoválás alatt álló vár tövében. Borsi, II. Rákóczi Ferenc szülőhelye, a néhány éve gyönyörűen felújított várkastély. A reneszánsz épületben megtekintjük a Nagyságos Fejedelem életéről szóló interaktív kiállítást. Szállás, vacsora Borsiban a kastélyban vagy Kassán diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban.

2., nap: Kassa: a dómban megkoszorúzzuk a nagyságos fejedelem, II. Rákóczi Ferenc, édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját, majd meglátogatjuk a Rodostói házat, mely a nagyságos fejedelem török földi emigrációjának állít emléket. Eperjes – Sáros vára, a család valamennyi fejedelmi tagja megfordult (5 erdélyi fejedelem került ki a Rákóczi-családból). II. Rákóczi Ferencet ide zárták be, miután a nagysárosi kastélyából elhurcolták felségárulás vádjával. Kirándulást teszünk Sáros várához. A tatárokkal vívott szerencsétlen végű muhi csata után, 1241-ben IV. Béla király is e várban lelt menedéket néhány napra. Évszázadokig a vár volt a megyeszékhely, és fészke egyúttal a királyi várispánnak is. Szepes vára: Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű várának, Szapoyai János magyar király szülőhelyének megtekintése. A várból gyönyörű panoráma tárul elén a Magas-Tátra csúcsaival. Szállás, ellátás Késmárkon vagy Lőcsén diákszálláson vagy egyszerű panzióban, szállodában.

3., nap: Lőcse: A régi városháza a 15. században épült, gótikus stílusban. Ma a sok érdekességet rejtő Szepesi Múzeum működik benne. Az emeleti részen berendezett kiállításon, melynek címe Lőcse 1918 – Levoča 1919 megemlékezünk a Trianoni eseményekről. Késmárkon megkoszorúzzuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, Zrínyi Ilona második férjének, Felső-Magyarország fejedelmének, a kuruc vezérnek, Thököly Imrének a szarkofágját az evangélikus templomban. Kívülről megcsodáljuk a Rákóczi-féle szabadságharcban fontos szerepet játszó Thököly-várat is, majd indulás haza.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (kb 50 EUR szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Rákóczi nyomában a Kelet-Felvidéken - 5 nap

Fülek, Krasznahorka, Rozsnyó, Kassa, Sáros vára, Eperjes, Szepes vára, Lőcse, Késmárk, Magas-Tátra, Dobsina

1., nap: Fülek, Krasznahorkaváralja, Krasznahorka

A füleki várban teszünk látogatást, ahol a budai pasa II. Rákóczi Ferenc nevelőapját, Thököly Imrét Közép-Magyarország uralkodójának nevezte ki. Majd Krasznahorkaváraljára látogatunk. Betérünk a helyi magyar iskolába, találkozunk a diákokkal és tanárokkal. Megtekintjük a várat. Ezt követően megnézzük az Andrássy mauzóleumot. A “gömöri Ravenna”: Andrássy Franciskának férje, Dénes gróf által építtetett mauzóleuma egyedülálló szecessziós műemlék, carrarai márvány és színpompás apró mozaikok ezreinek felhasználásával. A gróf és felesége jótékony misszióira emlékeztet a falu mögötti erdőben, Krasznahorka vára alatt 1898-ban elhelyezett méretes emléktábla is, amely az Andrássy-birtok alkalmazottai részére alapított nyugdíjalap létrehozására emlékeztet. Szállás, ellátás Várhosszúréten diákszálláson.

2., nap: Szádelői-völgy, Kassa, Sáros vára, Eperjes

Reggeli után a Szádelői-völgy: az UNESCO Világörökség részét képező vadregényes, sziklacsodákkal teli szurdokvölgyben kirándulunk. A monda szerint itt bukott alá repülő szárnyas lováról a fellázadt gótok által üldözött Dengezik herceg, Attila fia. Kassa: a dómban. megkoszorúzzuk a nagyságos fejedelem, II. Rákóczi Ferenc, édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját, majd meglátogatjuk a Rodostói házat, mely a nagyságos fejedelem törökföldi emigrációjának állít emléket. Ha időnk engedi megnézzük Márai Sándor szülőházát. Eperjes: megtekintjük a Rákóczi-család ősi tulajdonában épített Rákóczi-házat, ahol a család valamennyi fejedelmi tagja megfordult (5 erdélyi fejedelem került ki a Rákóczi-családból). II. Rákóczi Ferencet ide zárták be, miután a nagysárosi kastélyából elhurcolták felségárulás vádjával. Kirándulást teszünk Sáros várához. A tatárokkal vívott szerencsétlen végű muhi csata után, 1241-ben IV. Béla király is e várban lelt menedéket néhány napra. Évszázadokig a vár volt a megyeszékhely, és fészke egyúttal a királyi várispánnak is. Szállás, ellátás Eperjesen egyszerű szállodában vagy diákszálláson.

3., nap: Szepes vára, Lőcse, Késmárk

Szepes vára: Közép-Európa legnagyobb kiterjedésű várának, Szapolyai János magyar király szülőhelyének megtekintése. A várból gyönyörű panoráma tárul elénk a Magas Tátra csúcsaival. Lőcse: A régi városháza a 15. században épült, gótikus stílusban. Ma a sok érdekességet rejtő Szepesi Múzeum működik benne. Egyik sikeres kiállítása: Lőcse 1918 – Levoča 1919. Megemlékezünk a Trianoni eseményekről. Késmárkon megkoszorúzzuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, Zrínyi Ilona második férjének, Felső-Magyarország fejedelmének, a kuruc vezérnek, Thököly Imrének a szarkofágját, amely az evangélikus templomban látható a mauzóleumban, és meglátogatjuk az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot. Kívülről megcsodáljuk a Rákóczi-féle szabadságharcban fontos szerepet játszó Thököly-várat is. Szállás, ellátás Késmárkon egyszerű szállodában  vagy diákszálláson.

4., nap: Magas-Tátra, Dobsinai jégbarlang

A Magas-Tátrába érve földrajzból a Kárpátokról tanultak felelevenítése kiselőadásokkal, kérdésekkel: magashegység, hegylánc, gleccsertó, moréna, hágó, tengerszem, hegyvidéki éghajlat, növényzet, állatvilág, délibáb, főn szél, kőzete. Ótátrafüreden séta az üdülőtelepen. Megtekintjük az Osztrák-Magyar Monarchia építészetének remekművét, a XX. század fordulóján épült Grand Hotelt. Dobsinai jégbarlang a Szlovák paradicsom Nemzeti Parkban. Szállás, ellátás Várhosszúréten diákszálláson.

5., nap: Betlér, Rozsnyó

Reggeli után Betlér, az Andrássy grófok csodálatos kastélya. Rozsnyó: II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helye volt, olyannyira, hogy 1706-ban innen kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket. Rezidenciája a Nehrer-házban volt. Rozsnyó Gömör térség északi részének legjelentősebb városa és 1776-tól a rozsnyói püspökség székhelye. Fontos bányaváros volt. A modern bányászati technológiákat a Gömörben több bányát nyitó Andrássyak honosították meg. Indulás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! 

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Erdélyi útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Ady Endre és Arany János nyomában Biharban és az Érmelléken, plusz túra a fenséges Pádison - 5 nap

1., nap: Nagyvárad, megtekintjük az Ady Endre Múzeumot, az Emke kávéházat, ahol Ady Lédával ismerkedett meg. Az Emke közelében található a Nagyváradi Napló épülete, ahol Ady újságíróként dolgozott és az Ady Endre Gimnázium is. Ismerkedünk Nagyvárad más nevezetességeivel is. Nagyszalontára érkezvén Arany János nyomában járunk, de nem „csak”, hiszen Nagyszalonta szülöttei még Toldi Miklós (sz. 1320) bihari birtokos nemes, Arany László (1844-1898) költő, Sinka István (1897-1969) író, költő, Zilahi Lajos (1891-1974) író.
Megtekintjük a Toldi szerzőjének szobrát az Arany János líceum előtt, és a szülőház helyén álló emlékházat. A Csonka toronyban berendezett Arany-emlékkiállítást is megtekintjük. Ellátogatunk egy helyi magyar tannyelvű iskolába, a kiállítását tekintjük meg. Köröstárkányban Gábor Ferenc neves író és helytörténész mesél nekünk a tárkányi nyelvről, szokásokról, hagyományokról, és lerójuk kegyeletünket az 1919. áprilisi román vérontás áldozatai előtt. Vacsora és szállás panzióban a Pádis fennsíkon.

2., nap: Kirándulás az Unesco Világörökségként nyilvántartott Pádis-fennsíkon. Először is a Galbena kőköz sziklaszirtjeihez, majd az Eszkimó-jégbarlangba megyünk. Európa legnagyobb összefüggő föld alatti jégtömege rejtőzik a Pádis alatt! A jeges kalandok után megpihenünk a fenséges Glavoj-réten, ahol piknikebédünket költjük el. Némi pihenés után egy újabb „leg”-hez, méghozzá Közép-Európa legnagyobb szájú barlangjához, a Csodavárhoz, Európa legnagyobb úgynevezett exo-karsztképződményéhez túrázunk, amely három „várudvarból”, azaz hatalmas dolinából áll, melyeket a hihetetlen méretű barlang köt össze. A dolinák legnagyobbja 300 méter széles, és 200 méter mély. A Csodavár-barlang vezeti le a Pádis – fennsík csapadékvizét a felszín alatt. Főbejárata 78 méter magas és 30 méter széles. Megtekintjük a Fekete-Körös völgyi magyarság legkiemelkedőbb műemlékértékét, a magyarremetei református templomot, amelyben többek között igen értékes Szent László legenda ábrázolást is fel lehet fedezni. Vacsora és szállás panzióban a Pádison.

3., nap:A Király-erdő meseszép völgyein haladva a Sebes-Körös völgyébe érkezünk. A Király-hágó után megérkezünk Csucsára, Ady Endre és Csinszka legendás szerelmének színhelyére. A Boncza-kastély udvarán a Csinszka-versekből szavalunk. Kalotaszentkirályon, a Kalota-patak partján, megpihenünk Ady Endre hársfája alatt. A költő 1914 júniusában írta a Kalota partján c. versét. Bánffyhunyadon megtekintjük Kalotaszeg egyik legrégebbi és legnagyobb templomát, a híres református templomot, amelynek gyönyörű, piros, kék és fehér színben pompázó kazettás mennyezetét Kalotaszeg híres asztalosmesterei, Umling Lőrinc fia, János festették. Kolozsváron városnéző séta: Mátyás király szülőháza, Bocskai István szülőháza, Szarvas-ház – itt működött Heltai Gáspár nyomdája, Ferences templom, Szt. Mihály székesegyház, Mátyás király szobra, Rhédey-palota, Bánffy-palota, Farkas utca, Házsongárdi temető. Az egykori New York Szálló (ma Continental Szálló) terasza Ady Endre legkedveltebb kolozsvári kávézója volt. Itt idézzük meg azóta is emlegetett „S ha Erdélyt elveszik?” c. művét, amidőn már felsejleni vélte a trianoni katasztrófa bekövetkezésének lehetőségét. Szállás diákszálláson Kolozsvárott.

4., nap: Teszünk egy csodás kirándulást a Zsibó közelében található Sárkányok kertjében, amely egy gyönyörű homokkő-sziklatornyokból álló kőerdő. A különleges sziklaalakzatok felől csodálatos kilátás nyílik az Almás-folyó völgyébe. Ellátogatunk a zilahi református kollégiumba, amelynek Ady Endre is növendéke volt 1892-1896 között, s melynek falai közt első verseit is írta. Az iskola udvarán áll mellszobra. Megcsodáljuk Szilágylompért református templomát, amely különleges, festett kazettás mennyezete miatt Erdély-szerte párját ritkítja. Ady Endre sokszor megfordult Lompérton gyermekkorában, mert nagyszülei, és felesége itt éltek egykoron. Felkeressük Ady márványasztalát és a lelkészlak udvarán álló mellszobrot. Ezután Érmindszentre látogatunk, ahol megtekintjük Ady Endre szülőházát és a benne kiállított személyes tárgyakat, családi ereklyéket. Végül ellátogatunk Nagykárolyba, a magyar többségű, 20 ezer lakosú partiumi városba, ahol megtekintjük a Kárpát-medence egyik legszebb kastélyát, a Loire-völgyi kastélyok mintájára épült, felújított Károlyi-kastélyt. Szállás Nagykárolyban panzióban vagy diákszálláson.

5., nap: Reggeli után indulás haza.

Ajánlatunk tartalmazza: Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! 

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Autóbusszal a felhők felett (Transzalpina) - 5 nap

1., nap: Nagyszalonta (Csonkatorony, Arany János szülőháza, szoborpark) – Belényes – Kiskoh (rövid túra a mesebeli Medve-barlangban) – Biharlonka – Bihar-hegység: Vártop-hágó(rövid pihenő a hegyvidéki nyaralóhelyen) – innen csodálatos út az Aranyos folyó vadregényes völgyén át több pihenővel: Aranyosfő – Topánfalva – Borrév – szállás, ellátás panzióban Torockón (este fakultatív séta a Székelykő hatalmas sziklabérce alatt megbúvó hangulatos magyar műemlékfaluban.)

2., nap: Torda– Muzsna (a duplafallal kerített szász vártemplom) –  Medgyes (ismerkedés az ódon hangulatú szász óvárossal) – Nagybaromlak (a különleges szász templomerőd) – Kisselyk (a háromtornyú szász erődtemplom) – Tövis (Hunyadi János építtette gótikus templom) – Nagyenyed (református erődtemplom, Bethleáneum) – Kőköz – szállás, ellátás Torockón.

3., nap: Egésznapos kirándulás a Déli Kárpátok káprázatos tájaira, ahol a Kudzsiri–havasok, a Szebeni-havasok, a Lotru-hegység, és a Páring-hegységvonulatai között járunk a néhány éve átadott Transzalpina autóúton, amely 140 km hosszan vezet a Déli Kárpátokban sokszor felhők felett.  Eközben többször megállunk felejthetetlen tájakon egy séta és egy fotó kedvéért. A visszaúton megállunk Gyulafehérváron (Székesegyház, Főtér, Bethlen Gábor-szobra) – Szállás Torockón.

4., nap: Délelőtt Torda (izgalmas látogatás a sóbányában, séta az óvárosban: ótordai katolikus templom, ahol kiváló elődeink a világon először kimondták a vallásszabadságot, Fejedelmek háza, ótordai református templom, amelynek parókiáján látták egymást utoljára Petőfi és családja). Délután rövid kirándulás a Tordai-hasadékban, majd Torockószentgyörgy (séta a falu végére, ahonnan gyönyörű kilátás esik a Toroczkay grófok fellegvárának romjaira), végül Torockó (a bájos kis múzeum megtekintése) – szállás Torockón.

5., nap: Torda – erdélyi autópálya – Gyalu – Körösfő (vásárlási le­he­tőség a jellegzetes ma­­gyar faluban) – Ma­gyar­valkó (jellegzetes kalotaszegi fa­ tor­nyú erődtemplom kazettás mennyezettel) – Bánffyhunyad (a Ka­lo­taszeg legnagyobb magyar templom – Király­há­gó (rövid pihenő) – Élesd – Nagy­vá­rad – Utazás haza.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (erre kb 120 RON szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Erdélyi nagy körút - 5 nap

Egy kevés földrajz: Erdély, az egykor volt Transsylvania, Európa egyik legszebb és Svájchoz hasonlóan az egyik legegységesebb területe. A magyar krónikák szerint a honfoglaláskor Töhötöm népe szállta meg az Erdélyi-medencét, melyet a Keleti-Kárpátok, a Déli-Kárpátok és az Erdélyi-szigethegység öveznek.

Egy kevés történelem: Erdély a magyar honfoglalások kora óta hosszú századokon át Magyarország szerves része volt, hovatartozását senki sem vitatta. Zaklatott története és az időközben felmerült kérdőjelek az ország kettő, majd három részre szakadásával kezdődtek és a mai napig sem született megnyugtató megoldás. Különösen az érthetetlen, hogy Trianont követően Erdélyt még alföldi területekkel is bővítették, így jelenlegi nagysága 103 000 négyzetkilométer, nagyobb, mint a jelenlegi Magyarország.

1., nap: Budapest – 4-es főút – Püspökladány – Ártánd (határállomás) – Nagyvárad (római katolikus székesegyház, kincstár, Szt. László-emlékek) – Királyhágó (rövid pihenő) – Bánffyhunyad (Kalotaszeg legnagyobb ma­gyar református temploma) – Kalotaszentkirály (az intézményes anyanyelvi oktatást szolgálja az itt is kiépített szórvány kollégiumok és oktatási központok rendszere, az Iskola Alapítvány programon keresztül. Házi pogácsa és frissítő egy magyar portán) – szállás, ellátás diákszálláson Kalotaszentkirályon vagy Kolozsvár mellett Magyarlónán. 500 km

2., nap: Magyarlóna – Kolozsvár (Mátyás király szülőháza kívülről és szobra, Szt. Mihály székesegyház, Házsongárdi temető, Farkas utcai református templom címergyűjteménye. A Sapienta Alapítvány bemutatása. A magyar kormány ezen keresztül gondoskodik az immáron húszesztendős Sapienta Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Sapienta rendszerbe betagozódott Partiumi Keresztény Egyetem működéséről, a Studium Prospero Alapítványon keresztül pedig a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerész képzés, valamint a művészeti képzés szakmai hátteréről. A Dr Lupán Ernő Alapítvány által létrehozott és működtetett szakkollégium a magyar nyelvű jogászképzést hivatott támogatni) – Marosludas – Székelyföld: Marosvásárhely (Rózsák tere, Kultúrpalota: Tükör-terem, templomerőd.– Balavásár – szállás, ellátás Zetelakán. 300 km

3., nap: Farkaslaka (Tamási Áron szülőháza és sírja) – Parajd (sóbánya, Áprily Lajos emlékház) – Szováta (jó idő esetén fürdés a Medve-tóban, séta a fürdővároskában és a sósziklákhoz. A városkában telepedett meg 2004-ben újra a Boldogasszony Iskolanővérek szerzetesrend, amely Szovátán és hét Felső-Nyárádmenti településen végzi missziós pedagógiai-szociális tevékenységét.) – Korond (ismerkedés a székely fazekassággal, vásárlási lehetőség) – szállás, ellátás Zetelakán. 150 km

 4., nap: Zetelaka – Zeteváralja (Az Erdélyi Református Egyházkerület a magyar kormány támogatásával itt hozott létre 300 fő befogadására alkalmas ifjúsági tábort és fesztiválközpontot) – Békás-szoros, Gyilkos-tó (séta a vadregényes szorosban és a legendákkal átszőtt tónál) – Székelyudvarhely (Vasszékely szobor, Hősök parkja, főtér, Székelytámadt vár – Szejkefürdõ (Orbán Balázs sírja) szállás, ellátás Zetelakán. 200 km

5., nap: búcsú a Székelyföldtől – Székelykeresztúr – Fehéregyháza (az 1849. július 31-i csata emlékműve, Petőfi-múzeum) – Segesvár (séta az ősi szász település és vár ódon hangulatú utcáin. Az intézményes anyanyelvi oktatást szolgálja az itt is kiépített szórvány kollégiumok és oktatási központok rendszere, az Iskola Alapítvány programon keresztül) – Indulás hazafelé. 750 km

Össz km: 1900-2000

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Háromszék vérrel szentelt földjén - 6 nap

Háromszék 1562-ben jött létre az addig önálló Kézdiszék, Orbaiszék és Sepsiszék egyesülésével. Ma már a Baróti-hegység mögötti Erdővidéket is ide számítja a geográfia. Magát a Háromszéki-medencét a Kárpátkanyar hegységei ölelik körbe, melyek közül külön megsüvegelendő a Csukás pompás látványa, a titokzatos vad Nemere, vagy a Bodoki-havasok szépséges gerince. Mint minden székben, a székelységnek itt is a keleti határvidék, a Kárpátok szorosainak védelme volt az elsődleges feladata, de azzal nagyjából minden székely egyetért, hogy a legkeményebbnek a háromszékiek bizonyultak a történelem során. Gyakran kellett itt hadakozni tatárral, törökkel; bármerre is járjunk, a szabadságküzdelmeink és honvédő háborúink emlékei kísérnek mindenütt. A Tömösi-szorost például nevezik Székely Thermopülának, hisz a spártaiakhoz hasonlóan itt is csekély székely haderő tartotta fel a hatalmas túlerőben lévő ellent. Szintén az 1848/49-es szabadságharcunkhoz kapcsolódik a Nyerges-tető. Az Úz völgye és az Ojtozi-szoros az első és második világháborúban játszottak jelentős szerepet. Mennyi dicső tettet végrehajtó vagy tragikus sorsú magyar ember élt itt, a magyar kultúra mennyi nagy alakja született háromszéki székelynek: Mikes Kelemen, Gábor Áron, Kőrösi Csoma Sándor, Benedek Elek vagy Dózsa György nélkül a magyar kultúra sokkal szegényebb lenne.

1., nap: Nagyvárad (római katolikus székesegyház, kincstár, Szt. László-emlékek). KirályhágóKolozsvár (Mátyás király szülőháza és szobra, Szt. Mihály székesegyház, Házsongárdi temető, Farkas utcai református templom címer gyűjteménye).  Szállás, ellátás diákszálláson Kolozsvárott, vagy falusi turizmus Magyarlónán.

2., nap: Gelence (a “régi” templom a Szt. László legenda freskóival)– Kézdivásárhely (főtér a jellegzetes udvarterekkel). Bereck (Gábor Áron emlékház). Ojtozi-szoros, Sósmező (Ezeréves határ, magyar katonák sírjai). Mohos-láp (rövid túra a tőzegmohalápban). Torjai-büdösbarlang (túra a kénbarlanghoz). Szállás ellátás diák szálláson Kézdivásárhelyen vagy falusi turizmus keretében Gelencén.

3., nap: Zabola, Kovászna (borvízforrások, iszapfortyogó). Csomakőrös (Kőrösi Csoma Sándor    emlékek). Zágon (Mikes Kelemen szülőfaluja). Sepsiszentgyörgy (Kós Károly Múzeum). –Kilyén (XIII.századi unitárius templom). Csernáton (Damokos kúria, skanzen, gépkiállítás). Szállás ellátás diák szálláson  Kézdivásárhelyen vagy falusi turizmus keretében Gelencén.

4.m nap: Búcsú Gelencétől – Szászhermány (szászok ősi erődtemploma). Transzfogarasi autóút (a káprázatos panorámájú alpesi út felvezet a Fogarasi-havasok jégvájta csúcsaihoz, a Bilea-tengerszemhez). Gyulafehérvár (vár, érseki székesegyház, Hunyadi János, Hunyadi László, János Zsigmond, Izabella királyné, és mások síremléke). Alvinc, Piski. Szállás Csernakeresztúron falusi turizmus vagy Déván diákszállás.

5., nap: Vajdahunyad(a Hunyadiak gótikus-reneszánsz várkastélya). Déván látogatás Böjte Csaba Dévai Szent Ferenc Alapítványánál. Szállás, ellátás diákszálláson Déván vagy Csernakeresztúron falusi turizmus.

6., nap: Aradon főhajtás és koszorúzás a 13 aradi vértanú emlékműve előtt. Ezután az újonnan felállított Szabadságszoborhoz sétálunk. Ezt követően rövid megállókkal utazás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Herkulesfürdői emlék - hajózással a Kazán-szorosban - 5 nap

Herkulesfürdő Krassó – Szörény megyében található, a Cserna partján fekszik. Az itt található meleg vizű forrásokat már a rómaiak is ismerték. Herkulesnek, a melegforrások istenének templomot és oltárt is emeltek is. Természetesen a nevéhez köthető fürdő sem maradhatott el, melynek maradványait ásatásokon meg is találták.

A hely gyógyhatása később sem merült feledésbe, 1773-ban és bécsi orvos megállapította a víz gyógyító hatását, aminek hatására egyre többen látogattak el ide. Elkezdett kiépülni a terület, de korabeli elegáns paloták jó része mára teljesen elpusztult. De persze nem maradt kietlen ez a csodálatos táj, mert a 70-es években, már modern épületekkel kiépült.
Ez csak egy a számos érdekes történet közül, mellyel megismerkedhet a herkulesfürdői utazás során. Tartson velünk és barangoljuk be Románia gyönyörű tájait.

1., nap: Arad (belváros, minorita templom, az újonnan felállított Szabadság szobor, a 13 vértanú emlékműve) – Lippa – Marosillye – Déva (siklóval fel „Magos Déva várához”, Magna Curia kívülről) – szállás, ellátás Déván diákszálláson vagy Csernakeresztúron faluturizmusban.

2., nap: Csernakeresztúr – Vajdahunyad (a Hunyadiak gótikus-reneszánsz várkastélya) – Őraljaboldogfalva (Árpád-kori erődtemplom, Kendeffy-kastély) – Retyezát-hegység / Zerge-havas (autóbuszos kirándulás a 2500 m fölé nyúló csodálatos hegyvidékre) – szállás, ellátás Déván diákszálláson vagy Csernakeresztúron faluturizmusban.

3., nap: Csernakeresztúr – Hátszeg (XIII. században római alapokra épült Demsus-i templom) – Vaskapu-hágó a Szörényi-havasoknál – Karánsebes (rövid séta) – Herkulesfürdő (séta a monarchia közkedvelt fürdőhelyén, az egyik szállodában a Marcus Aurélius korabeli római fürdők, gyógyforrások találhatók) – szállás, ellátás szállodában Orsován.

4., nap: Orsova (1849-ben itt ásták el a szent koronát) – Kazán-szoros (fakultatív hajózás az Al-Duna romantikus sziklaszorosában 20-25 EUR/fő) – Herkulesfürdő (kirándulás a vadregényes Cserna völgyében a víztároló tóhoz, fürdőzési lehetőség az egykori magyar arisztokrácia népszerű gyógyhelyén a Hétforrás nevű szabadtéri strand gyógyvizében) – Orsova (Alion-hegy nyúlványa, ahol a szabadságharc leverése után menekülni kényszerülő elődeink 1849-ben elásták a Szt. Koronát) – szállás, ellátás szállodában Orsován.

5., nap: Herkulesfürdő – Lugos – Temesvár (a Bánát központja, a Ceausescu-diktatúra megdöntéséhez vezető események hős városa, Dómtemplom, vastuskós ház, régi városháza, volt Kormányszéki palota, volt katolikus püspöki palota, stb.) – Nagyszentmiklós (Bartók szülőhelye) – Utazás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! Erre kb. 80 RON/fő és 25-30 EUR/fő szükséges!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Irodalmi és történelmi kalandozások Erdélyben, a Székelyföldön - 5 nap

1., nap: Ártánd (határállomás) – Nagyvárad – Király-hágó – Körösfő – Kolozsvár – Torda – Torockó. Körösfő közelében meghalt Vasvári Pál, történész, filozófus, forradalmár, a „márciusi ifjak” egyik vezéralakja, a ’48-as események jeles szereplője volt. A történelem órákon tanultakat a diákok a helyszínen felidézik, majd Körösfőn megkoszorúzzák az emlékoszlopot és meglátogatják a Vasvári emlékszobát. Kolozsvárra érkezünk. Mátyás király a magyar történelem kiemelkedő uralkodója volt. A diákok a program alatt nemzetiszínű szalagot helyeznek el Mátyás király világhírű lovas szobrára. Mátyás szülőháza után a Farkas utcában a református kollégiumot és a Babes-Bolyai Egyetemet nézzük meg kívülről. A Bolyaiakról, mint híres magyar matematikusokról szó esik az órákon is.Torockón séta az Europa Nostra díjas magyar falucskában. Szállás, ellátás panzóban Torockón.

2., nap: Torockó – Torda – Marosrudas –Marosvásárhely – Balavásár – Szováta – Parajd – Korond – Farkaslaka. Torockón rövid ismerkedés a helyi népművészet jelenével és történelmével. Marosvásárhelyen séta a Történelmi Magyarország szecessziós városában.. A diákok megemlékeznek Petőfi Sándorról és a 1948-49-es forradalomról és szabadságharcról, hiszen innen indult 1849. július 30-án Petőfi és Bem a segesvári csatába. Parajdon az Áprily Lajos emlékház megtekintése és magyar szalagok elhelyezése. Az erdélyi költő, író, műfordító itt végezte az elemi iskolát. A XX. században alkotó személyiség a magyar irodalom ismert alakja volt, művei az általános műveltség részét képezik. Korondon ismerkedés a székely fazekassággal, korongozási, vásárlási lehetőség. Találkozó Farkaslakán a Tamási Áron általános iskola diákjaival. Felolvasás a község legismertebb szülöttjének, Tamási Áronnak a műveiből, majd közös éneklés, népdaltanulás, kötetlen beszélgetés. Szállás, ellátás panzóban és/vagy falusi turizmusban Farkaslakán.

3., nap: Farkaslaka – Csíkszereda – Csíksomlyó – Székelyudvarhely – Szejkefürdő – Farkaslaka. A magyarországi diákok kirándulást tesznek a székelyek szent hegyén, a Hargitán keresztül Csíkszeredába és Csíksomlyóra. A tanulók kiselőadást tartanak a csíksomlyói búcsúról, annak múltjáról. Elmondják, hogy János Zsigmond erdélyi fejedelem erőszakkal protestáns hitre akarta téríteni a székelyeket, akik 1567-ben megverték a fejedelem seregét. Ezt ünneplik minden évben a székelyek és az ide érkező anyaországi magyarok százezrei pünkösdkor. Az ünnep az évek során ökomenikus istentiszteletté, a világ magyarságának találkozójává vált. Rövid túra a Hármashalom oltárhoz a Somlyók nyergébe, ahol közösen eléneklik a Jelenések-hegyén a székely és a magyar himnuszt. Székelyudvarhelyen közös városnézés, a Hősök parkjában kiselőadás a Székelyföldről, a székelyek és az erdélyi fejedelmek viszonyáról.. Szejkefürdőn meglátogatjuk és megkoszorúzzuk a legnagyobb székely Orbán Balázs sírhelyét. Majd megnézzük Farkaslaka legfontosabb nevezetességeit, a két hatalmas cserfa között található Tamási Áron síremlékművet, majd a napjainkban is látogatható Tamási szülőházat látogatjuk meg. Szállás, ellátás panzóban és/vagy falusi turizmusban Farkaslakán.

4., nap: Farkaslaka – Parajd – Bucsin-tető – Gyergyószárhegy – Gyergyószentmiklós – Gyilkos-tó – Békás-szoros – Libán-tető – Farkaslaka. A Lázár grófok reneszánsz kastélyának megtekintése kívülről, ahol édesanyja révén gyermekeskedett Bethlen Gábor. Gyergyószentmiklóson a diákok felkeresik az örmény katolikus templomot, székelyek és örmények városában. A Gyilkos-tó partján megtekintik az érdekes geológiai képződményt, és felfedezik a természeti kincseket és a térség növényvilágát. A csoport végig gyalogol a Békás-szoroson, fényképeket készítenek az Oltárkőről, a tóról, a szorosról és az egykori Ezeréves határról. Szállás, ellátás panzóban és/vagy falusi turizmusban Farkaslakán.

5., nap: Farkaslaka – Székelykeresztúr – Fehéregyháza – Segesvár – Medgyes – Tövis – Gyulafehérvár – Déva – Arad – Battonya (határállomás) – Gyomaendrőd. Fehéregyháza közelében az út mellett szalagot kötünk a Petőfi emlékműre. Gyulafehérváron a tanulók megtekintik az érseki székesegyházat. Megemlékeznek az erdélyi püspökökről és az itt eltemetett magyar, erdélyi történelmi személyiségekről, többek között: Hunyadi László, Izabella királyné, János Zsigmond, Márton Áron. Déván meglátogatjuk a Szent Ferenc Alapítvány Magyarok Nagyasszonya Kollégiumát, ahol tájékoztatást kapunk a kollégium lakóiról, a kollégium életéről, működéséről. Beszélgetünk a diákokkal. Aradon következik a vértanúk emlékművének megtekintése és rövid megemlékező. A program utolsó állomásaként a diákok megtekintik Arad belvárosát, a nemrég újra látható Szabadság-szobrot, Zala György munkáját, amelyet 1890-ben állítottak fel az Aradi Vértanúk emlékére. Indulás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Ismerkedés a moldvai Csángók életével - 6 nap

A Kárpátokon túl élő magyar népcsoportot nevezik moldvai csángóknak, akik Bákó (Bacau) és Románvásár (Roman) környékén laknak. Nyelvük a magyar nyelv archaikus változata, amelyet nem érintett a nyelvújítás. A már részben elrománosodott falvak lakossága ma is őrzi római katolikus vallását és a magyar származás emlékét.

1., nap: Ártánd (határállomás) – Nagyvárad (belvárosi séta) – Király-hágó– Gyalu – Erdélyi autópálya – Marosludas – Marosvásárhely (rövid ismerkedés a legnagyobb székely várossal) –– Szászrégen – Marosvécs– Maroshévíz – szállás, ellátás a Székelyföldön, falu turizmusban Gyergyószárhegyen.

2., nap: Gyergyószárhegy – Gyergyószentmiklós – Békás-szoros (rövid séta a vadregényes sziklaszurdokban) – Ezeréves határ – Karácsonkő (Piatra-neamt) – Szabófalva (Sabaoani, séta északi moldvai csángók jellegzetes falujában, 1831-es magyar felkelés újonnan felavatott emlékműve, csángó múzeum, Lakatos Demeter költő sírja) – Kickófalva (Tetcani, Szent István megmentett szobra) –  Románvásár (Roman) – Bákó (Bacau) – Alsórekecsin (Racaciuni) – szállás, ellátás falu turizmusban Klézsén.

3., nap: Trunk (Benedek Márton csángó orvos szülőháza és sírja, amely a környék legismertebb zarándokhelye) – Alsórekecsin –  Gastény (Gasteni, az Árpád-kori magyar templom romjai) – Külsőrekecsin (a régi jellegzetes, tornácos csángó porták, régi pincesor kívülről) – Klézse (Cleia, a Szeretklézse alapítvány székháza, ahol óvoda, iskola illetve múzeum található, mellette Álmos fejedelem mellszobra található) – Nagypatak (Valeamare, 1438-as alapítású Szent Márton fatemplom) – Forrófalva (Faraoani) – szállás, ellátás falu turizmusban Klézsén.

4., nap: Bákó (történeti múzeum) – Frumosza (Magyar Ház megtekintése) – Pusztina (Pustiana, Szent István szobor és templom) – Lujzikalagor (Luizi Calugara, egy szép csokor a csángó népdalokból és a mesékből Mária nénitől, a moldvai csángó föld legnagyobb temploma) – Lábnyik – Magyarfalu(a legkeletibb csángó-magyar település, túl a Kárpátokon. A másfél ezres zsákfaluban mindenki magyarul beszél. Római katolikus templom megtekintése, a falu történetének ismertetése.) – szállás, ellátás falu turizmusban Klézsén.

5., nap: Alsórekecsin – Szászkút (régi magyar emlékek) – Onyest (Onesti) – Ojtozi-szoros, Sósmező (Ezeréves határ, magyar katonák sírjai) – Ojtoz (Hármashalom emlékmű) – Bereck (Gábor Áron emlékház) –  Zabola (erőd templom megtekintése) – Kézdivásárhely – Alsócsernát (Néprajzi Múzeum) –  Gelencén látogatás egy magyar általános iskolában –szállá, ellátás falu turizmusban Gelencén.

6., nap: Sepsibükszád – Kézdivásárhely (kis városnézés) – Feketehalom – Fogaras – Nagyszeben – Szászhermány –Cernakeresztúr Déva (rövid séta, pihenő a belvárosban)– Arad – Nagylak (határállomás) – Utazás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (erre ?????????? szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Kisvasúttal - Mokanicával a Máramarosi-havasokban - 4 nap

1., nap: Szatmárnémeti (főtér, Vécsey-ház, ahol a szatmári békét kötötték) – Erdőd (a várkastély megtekintése, amelynek kápolnájában Petőfi Sándor és Szendrey Júlia örök hűséget fogadtak egymásnak) – Misztótfalu (Misztótfalusi Kis Miklós Emlékház) – Koltó (a felújított Teleki kastély kertjében koszorúzás Petőfi és Szendrey Júlia szobránál) – szállás, ellátás faluturizmusban Koltón.

2., nap: Nagybánya (a gyönyörűen helyreállított óvárosi főtér, Festészeti Múzeum, Ásványtani Múzeum, István-torony) – Felsőbánya – Mogosa (hegyvidéki üdülőtelep, libegőzés a Gutin hegységben) – Máramarossziget (a régi Magyarország egyik leginkább soknemzetiségű városa) – Desze (jellegzetes máramarosi fatemplom, amely a világörökség részét képezi) – szállás, ellátás faluturizmusban Koltón.

3., nap: Koltó – Kapnikbánya – Netedda-hágó – Felsővisó: kirándulás a Mokanica gőzössel a Máramarosi-havasok vadregényes tájain. Megjegyzés: korai kelés, mert a vonat reggel indul Felsővisóról. Az egyszerű, fapados szerelvényen utasaink visszazökkennek a máramarosi emberek monarchia korabeli világába. (Ne várjunk luxust, WC nincs a vonaton csak az állomásokon.) – Barcánfalva (ortodox kolostor, amely mesebeli épületeivel bemutatja a máramarosi építészetet) – Gutin-hágó – szállás, ellátás faluturizmusban Koltón.

4., nap: Szatmárnémeti – Nagykároly (Károlyi kastély, Kaffka Margit emléktábla, a fogadó épülete, ahol Petőfi Sándor és Szendrey Júlia megismerték egymást) – Kaplony (a Károlyi család kriptája) – Érmindszent (Ady Endre szülőháza, ma múzeum) – Indulás haza.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (erre kb 140 RON szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Közösségépítő diáktúra a Csángóföldre - itt is élnek magyarok - 4 nap

Az ezeréves határ közvetlen közelében, Erdély legkeletibb településén, a Gyimesekben van egy birtok, amely életre szóló élményt hagy a látogatójában. Ez Hargita megyében Bükklokán a Piposz Birtok, illetve a Piposz Tanya, amely különleges hely osztálykirándulások, nyári táborok szervezéséhez. A környék sem szűkölködik látványosságokban: 1000 éves határ, Rákóczi vár, erdők, mezők, fenyvesek, hegyi legelők ezer méter magasságban. Természetesen az erdélyi oda- és visszaút is ígér látnivalót. Torockón, Erdély egyik legszebb településén alszunk a Székelykő zord bércei alatt. 

1., nap: Ártánd (határállomás) – Nagyvárad – Király-hágó(Erdély kapuja, rövid pihenő) – Kolozsvár – Nyárádtő – Ákosfalva – Balavásár – Szováta – Székelyudvarhely – Csíkszereda – Csíkszépvíz – Gyimesfelsőlok, s miután elhagytuk e települések között kiépített szerpentineket, és az utolsó fordulónál eléjük táruló szemet gyönyörködtető látványt is, jobbra letérve a Gyimesek első kis településére, Bükkloka felé folytatódik az utazás és megérkeztünk Trianon előtti egykori királyi Magyarországunk keleti végeihez, a Piposz birtokra. Diák szállás, vacsora.

2., nap: Reggeli után talán még fantasztikusabb nap vár ránk. Történelmi-földrajzi gyalog túra az Árpád vonalon, a magyar hadiúton a Tatros forráshoz, a Szellő tetőre erdőn-mezőn, hegyen-völgyön keresztűl. Délben hangulatos ebéd a hegyek között, tábortűznél. Délután izgalmas túrát teszünk a fenyvesek között fel az esztenákra, a birkanyájakhoz, hogy ott kóstolással egybekötve a juhsajt, juhtúró és orda készítésének rejtelmeivel, a helyi gazdálkodással ismerkedjünk. Este szállás, vacsora a Piposz birtokon. Fantasztikus csángó, fogadás, közös táncház a helyiekkel, tánctanulás, közösségépítés. Diák szállás, vacsora.

3., nap: Ismerkedés a szomszédos településsel Gyimesbükkel, az egykori Magyar Királyság 1000 éves határával. Megcsodáljuk a régi magyar határőr bunkereket, felsétálunk a pontosan a Történelmi Magyarország keleti határán álló Rákóczi vár romjaihoz. Majd a vadregényes környék skanzenjei, vízesései, tájházai várnak minket. Betérés a Deási panzóba. Tulajdonosa, akit csak tanár úrként tisztelnek a helybeliek, beszél nekünk a csángókról, magyarságukról, a fiatalokról és helyükről Erdélyben. Útközben meglátogatjuk a Gyimesfelsőlokon lévő Szent Erzsébet Líceumot és a Sziklára Épített Házat ahol Berszán Atya mesél az ott tanuló gyermekek életéről és az iskola megalapításáról. Ezt követően közös kispályás foci torna a helybeli diákokkal. Délután ismét a Piposz birtokon. Biciklire pattanhatunk és ismerkedhetünk a vadregényes birtokkal. Napközben ebéd csomag, este szállás, vacsora a Piposz birtokon.

4., nap: Búcsú a Gyimesektől, a Piposz tanyától, majd reggeli után indulunk hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Nagyjaink nyomában - 5 nap

Kolozsvár, Torda, Torockó, Marosvásárhely, Parajd, Korond, Farkaslaka, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Szejkefürdő, Gyergyószentmiklós, Fehéregyháza, Déva, Arad

1., nap: Körösfő – Kolozsvár – Torda – Torockó

Pihenő Körösfőn. A közelben halt meg Vasvári Pál, történész, filozófus, forradalmár, a „márciusi ifjak” egyik vezéralakja, a ’48-as események jeles szereplője. A történelem órákon tanultakat a diákok a helyszínen felidézik. Majd megkoszorúzzák az emlékoszlopot. Kolozsvár, Mátyás király szobrának megkoszorúzása. A városban született uralkodó a magyar történelem kiemelkedő személyisége volt. A “híres” Farkas utca: Református kollégium és a BabesBolyai Egyetem megtekintése (kívülről). A Bolyaiakról, mint híres magyar matematikusokról szó esik a matematika órákon is. Este érkezés Torockóra. Szállás, vacsora.

2., nap: Marosvásárhely – Parajd – Korond – Farkaslaka

Séta a gyönyörű magyar faluban a Székelykő lábánál Torockón, majd utazás Marosvásárhelyre. Séta a Történelmi Magyarország szecessziós városában, amely a székelység művelődési, ipari, kereskedelmi, közlekedési, oktatási és szellemi központja. A régen magyar többségű város lakosságának csaknem fele ma is magyarul beszél. Parajd, Áprily Lajos emlékház megtekintése és magyar zászlók elhelyezése az emlékháznál. Az erdélyi költő, író, műfordító Parajdon végezte az elemi iskolát. A XX. században alkotó személyiség a magyar irodalom ismert alakja volt, művei az általános műveltség részét képezik, személye, munkássága a tematika része. Rövid ismertetés életpályájáról az emlékháznál. Korond, ismerkedés a székely fazekassággal, vásárlási lehetőség. Farkaslaka, látogatás, találkozó a helyi diákokkak a Tamási Áron általános iskolában, majd koszorúzás a nagy író sírjánál. Tamási Áron a magyar irodalom egyik jelentős alakja volt, akinek személye szerepel a program tematikájában, és akinek alkotásairól az iskolai irodalom órákon is szó esik. Szállás, vacsora  diákszálláson Csíkrákoson Csíkszereda mellett.

3., nap: Csíkszereda – Csíksomlyó – Székelyudvarhely – Szejkefürdő – Farkaslaka

Reggeli után kirándulás Csíkszeredába és Csíksomlyóra. A Mikó vár megtekintése (kívülről). Csíksomlyó, a tanulók kiselőadást tartanak a csíksomlyói búcsúról, annak múltjáról. Elmondják, hogy János Zsigmond erdélyi fejedelem erőszakkal protestáns hitre akarta téríteni a székelyeket, akik 1567-ben megverték a fejedelem seregét. Ezt ünneplik minden évben a székelyek és az ide érkező anyaországi magyarok százezrei pünkösdkor. Az ünnep az évek során ökomenikus istentiszteletté, a világ magyarságának találkozójává vált. Közösen eléneklik a Jelenések-hegyén a székely és a magyar Himnuszt. Székelyudvarhely, városnézés, a Hősök parkjában kiselőadás a Székelyföldről, a székelyek és az erdélyi fejedelmek viszonyáról. Látogatás a nemzet nagyjait megörökítő Szoborparkban, majd koszorúzás. Szejkefürdőnél meglátogatjuk és megkoszorúzzuk a legnagyobb székely Orbán Balázs sírhelyét. Rövid tájékoztatást kapnak a tanulók az „Legnagyobb székely” munkásságáról, különösen a Székelyföld leírásával a székelység számára identitásának megtartására és megerősítésére adott értékről. Szállás, vacsora  diákszálláson Csíkrákoson Csíkszereda mellett.

4., nap: Gyergyószárhegy – Gyergyószentmiklós – Gyilkosvölgyi telep – Farkaslaka

A Lázár grófok reneszánsz pártázatos kastélyának megtekintése, Itt töltötte gyerekkorát Bethlen Gábor Erdély egyik legnagyobb fejedelme. A diákok megnézik a kastély kiállítótermeit. Gyergyószentmiklóson a diákok felkeresik az örmény katolikus templomot, az elszékelyesedett örmények városában.  Majd elindulnak a Gyilkos-tó, Békás-szoros felé. A tó partján és a vadregényes szikla szorosban megtekintik az érdekes geológiai képződményt, és felfedezik a természeti kincseket, növény és állatvilágát a térségnek. Fényképeket készítenek az Oltárkőről, a tóról és a szorosról az egykori Ezeréves határról. Szállás, vacsora  diákszálláson Csíkrákoson Csíkszereda mellett.

5., nap: Fehéregyháza – Gyulafehérvár – Déva – Arad

Indulás Gyulafehérvár felé, közben megkoszorúzzuk Fehéregyháza közelében az út mellett álló Petőfi emlékművet. Gyulafehérváron, a diákok megemlékeznek az erdélyi püspökökről, érsekekről és az itt eltemetett magyar, erdélyi történelmi személyiségekről. Itt nyugszik többek között: Hunyadi László, Izabella királyné, János Zsigmond, Márton Áron. Rövid látogatást teszünk a Dévai Szent Ferenc Alapítvány Magyarok Nagyasszonya Kollégiumában, ahol tájékoztatást kapunk a kollégium lakóiról, a kollégium életéről, működéséről.. Az intézmény 1993. szeptember 15-én nyitotta meg kapuit, a dévai ferences kolostor felújítás alatt álló épületében. Úgy működnek, mint egy nagycsalád, hátrányos helyzetű gyermekeket fogadnak be Erdély egész területéről, akik számára ingyenes nevelést-oktatást, teljes ellátást biztosítanak, Isten gondviselő szeretetére támaszkodva. A program utolsó állomása az Aradi Vértanúk emlékművének megtekintése és megkoszorúzása. Majd indulás hazafelé.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Az erdélyi fejedelmektől a mai magyarságig. Nagyváradtól Kolozsvárig és Torockótól Tordáig - 3 nap Erdélyben és a Partiumban

1., nap: Nagyvárad: városnézés a szecessziós épületekkel büszkélkedő „Kőrös-parti Párizsban”. A városközpontban megtekintjük az Ady Endre Múzeumot, és az Ady emlékeket. Ismerkedünk Nagyvárad más nevezetességeivel is. Felmegyünk a városháza tornyába, Látjuk a nagyváradi nagy íróknak, a Holnaposoknak élethű szoborcsoportját is. A Püspöki Palotában van Szent László ereklyetartója, azaz hermája is, melyben koponya ereklyéjét őrzik. Ha a püspök úr ideje engedi, akkor bemutatkozás, rövid találkozó Tőkés László református püspökkel. Sétálunk a közeli Petőfi-parkban ahol, felidézzük Petőfi életének Erdélyhez, Nagyváradhoz kötődő epizódjait, majd elhelyezzük a megemlékezés koszorúját a Petőfi-szobornál. Lerójuk kegyeletünket Bethlen Gábor, az Erdély aranykorát megteremtő fejedelem szobránál, majd Püspöki Székesegyház előtti szobornál Szent László legendáját elevenítjük fel.”, és Petőfi életének Nagyváradhoz kötődő epizódjára emlékezünk. Rövid pihenő Király-hágón, a történelmi Erdély nyugati kapujánál. A jellegzetes kalotaszegi fatornyú templom Körösfő, megtekintése. Szállás Torockón panzióban.

2., nap: Torockó az a hely, ahol kétszer kel fel a nap. A Székelykő 1129 m-es magaslata alatt húzódó faluban kirándulunk az égig érő sziklafalak közt tekergő Tordai-hasadékban. Erdély legnagyobb sóbányájának lenyűgöző világát tekintjük meg csónakázási és sportolási lehetőségekkel a föld mélyén Tordán. A szabadidős tevékenységek nem merülnek ki a fentebb említettekben, műgyepes futballpálya, valamint egy itt valószerűtlennek tűnő óriáskerék is rendelkezésre áll. A diákoknak is ki kell próbálniuk. Torda ismerkedés a történelmi központtal. Szállás Torockón.

3., nap: Séta Kolozsvárott. Ellátogatunk Mátyás király szülőházához és szobrához, valamint a Szent Mihály székesegyházhoz. Házsongárdi temető, Farkas utcai református templom címergyűjteménye stb. Dél tájban indulás hazafelé. Rövid megemlékezés az Ady emlékháznál, Csucsa, megtekintjük a Boncza-kastélyt, ahol Ady Endre oly sok időt töltött szerelmes párjának, Csinszkának társaságában. A kastéllyal egy telken található Ady Endre emlékháza is.

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Partiumi, erdélyi magyar városok - tisztelgés nagyjaink előtt - 4 nap

Egy kevés földrajz: Erdély, az egykor volt Transsylvania, Európa egyik legszebb és Svájchoz hasonlóan az egyik legegységesebb területe. A magyar krónikák szerint a honfoglaláskor Töhötöm népe szállta meg az Erdélyi-medencét, melyet a Keleti-Kárpátok, a Déli-Kárpátok és az Erdélyi-szigethegység öveznek.

Egy kevés történelem: Erdély a magyar honfoglalások kora óta hosszú századokon át Magyarország szerves része volt, hovatartozását senki sem vitatta. Zaklatott története és az időközben felmerült kérdőjelek az ország kettő, majd három részre szakadásával kezdődtek és a mai napig sem született megnyugtató megoldás. Különösen az érthetetlen, hogy Trianont követően Erdélyt még alföldi területekkel is bővítették, így jelenlegi nagysága 103 000 négyzetkilométer, nagyobb, mint a jelenlegi Magyarország.

 1., nap: Budapest – Érkezés Aradra, tisztelgés és koszorúzás a 13 aradi vértanú emlékműve előtt. Ezután az újonnan felállított Szabadságszoborhoz sétálunk. Városnézés az egykor magyar többségű városban. Alma Mater Arad Alapítvány, amelynek célja segíteni a térség egyetlen magyar nyelvű gimnáziuma, a Csiky Gergely Főgimnázium és kollégiumának működését. Az intézmény magyar nyelvű oktatást kínál az óvodától az érettségiig. Indulás Dévára, kirándulás siklóval a romjaiban is impozáns „Magos Déva” várához. Látogatás a Böjte Csaba ferences testvér által létrehozott, Magyarországról is támogatott Dévai Szent Ferenc Alapítványnál, amelynek célja a magyar szórványtelepüléseken élő, szegény sorsú gyerekek gondozása, nevelése, iskoláztatása. Szállás, ellátás diákszálláson a Szent Ferenc alapítványnál Déván. 500 km

2., nap: Utazás Gyula­fe­hér­várra, az érseki székesegyház megtekintése, majd ugyanitt Hunyadi János, Hunyadi László és Izabella királyné síremlékének felkeresése, koszorú elhelyezése. Az anyaország támogatásával működő gyulafehérvári Papnevelő Intézet, amely a római katolikus, vagyis a magyar papképzés erdélyi otthona. Kolozsvár, belvárosi séta, városnézés, Mátyás király szobrának megkoszorúzása, szülőháza. Szállás, ellátás Kolozsváron diákszálláson vagy Magyarlónán falusi turizmus keretében magyar magánházaknál. 200 km

3., nap: Kolozsvár, folytatódik a városnézés A “híres” Farkas utca: Református kollégium és a Babes-Bolyai Egyetem megtekintése (kívülről). Főtér, Szt. Mihály székesegyház, Házsongárdi temető (Apáczai Csere János, Gróf Bánffy Miklós, Dsida Jenő, Báró Jósika Miklós, Reményik Sándor stb.), Fellegvár, a várfal maradványai, Kolozsvári Állami Magyar Színház és Operaház, Bolyai János szülőháza, Alpár Ignác tervei alapján épült volt vármegyeháza, jelenleg városháza. A Sapienta Alapítvány bemutatása. A magyar kormány ezen keresztül gondoskodik az immáron húszesztendős Sapienta Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Sapienta rendszerbe betagozódott Partiumi Keresztény Egyetem működéséről, a Studium Prospero Alapítványon keresztül pedig a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerész képzés, valamint a művészeti képzés szakmai hátteréről. A Dr Lupán Ernő Alapítvány által létrehozott és működtetett szakkollégium pedig a magyar nyelvű jogászképzést hivatott támogatni). Szállás, ellátás Kolozsváron diákszálláson vagy Magyarlónán falusi turizmus keretében magyar magánházaknál. 100 km

4., nap: Kalotaszentkirály (az intézményes anyanyelvi oktatást szolgálja az itt is kiépített szórvány kollégiumok és oktatási központok rendszere, az Iskola Alapítvány programon keresztül. Házi pogácsa és frissítő kóstolás egy magyar portán) – Nagyvárad, a Püspöki Székesegyház előtti Szent László szobornál koszorú elhelyezése. A váradi kapitányokból lett erdélyi fejedelmekre emlékezünk, lerójuk kegyeletünket Bethlen Gábor szobránál. Városnézés a belvárosban, Ady és magyar írok, költők emlékei, akik a Kőrös parti városban töltötték életük egy részét. A program befejeztével rövid pihenőkkel indulás hazafelé. 500 km

Össz. km: 1300-1500 km

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Szánnal a téli Hargitán - 4 nap

Osztalykirandulas-Szannal_a_Hargitan-600x260w

1., nap: határ–Székelyudvarhely–Csíkrákos. Érkezés az esti órákban Székelyföldre. Szállás, ellátás diákszálláson Csíkrákoson.

2., nap: Reggeli után találkozó a Cserekert Fogadó előtt, majd elindulunk megtekinteni Hargita megye örmények, székelyek lakta városát, a közeli Gyergyószentmiklóst. Innen utunkat az ország egyik legszebb látogatható hegyszorosa felé folytatjuk, megérkezünk a Békás-szorosba. A fantasztikus magasságú függőleges falak, a hegyi patakok, a nagyobb és kisebb vízesések, illetve a barlangok képezik a Békási-szoros természeti kincses ládájának gyöngyszemeit.   A Gyilkos-tóhoz a Hagymás-patak völgyén keresztül jutunk el. A legendák övezte tó 983 méter magasan terül el, és nem véletlenül választották Erdély egyik csodájának.  Miután visszatértünk a fogadóhoz a  diákok forró teával, fánkkal melegíthetnek be az előttük álló további útra. Miután mindenki kényelmesen elhelyezkedett a lovas szánon, elindul a karaván. A havas úton a lovaktáltos paripaként repítika vendégeket a Hargita irányába. A falut elhagyva kinyílik a látóhatár, a szántóföldeket határtalan hótakaró borítja, melyen a napsugár visszaverődik millió kis csillámban.

A Hargita, a székelység szent hegye, a téli tájban még felségesebbnek, óriásibbnak tűnik.
Az úti cél a Pogányvár alatti tisztás, ahol rövid sétát teszünk a ház körüli nyugalmát. A fogadóban, a faluba való visszaérkezés után meg lehet melegedni,  majd bőséges vacsora következik a Cserekertben.  Szállás Csíkrákoson.

3., nap: Reggeli utazás Csíksomlyóra (ferencesek kegytemploma, csodatévő Szűz Mária szobor, rövid túra a Jelenések-hegyére, borvízforrás) majd tovább utazunk a hegyek között, egy tó partján fekvő székely településre Ivóba, ahol Jeeppekre szállunk. Itt fakultatív program keretében motoros szán túrán vehetünk részt egy kis gyorstalpaló és gyakorlás után (a diákok korától függően ez a program módosulhat).  Hótól roskadó fenyvesek között, makulátlan hóborította tisztásokon át vezet az út, a távolban pedig ott ragyognak az erdélyi Kárpátok 2000-2500 méteres csúcsai. Az esti órákban visszatérés Csíkrákosra, melegedés, vacsora.

4., nap: Reggeli után búcsú Székelyföldtől, majd utazás haza rövid pihenőkkel. Érkezés ez esti órákban.

Fakultatív program: Motoros szánozás + Jeep túra 80 Euro/Fő

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket, a jeep túrát, a motoros szánozást nem tartalmazza! (erre kb 80 EUR szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Túrázás a Hargitán - Vadregényes tájakon - 6 nap

Egy kevés földrajz: Erdély, az egykor volt Transsylvania, Európa egyik legszebb és Svájchoz hasonlóan az egyik legegységesebb területe. A magyar krónikák szerint a honfoglaláskor Töhötöm népe szállta meg az Erdélyi-medencét, melyet a Keleti-Kárpátok, a Déli-Kárpátok és az Erdélyi-szigethegység öveznek.

Egy kevés történelem: Erdély a magyar honfoglalások kora óta hosszú századokon át Magyarország szerves része volt, hovatartozását senki sem vitatta. Zaklatott története és az időközben felmerült kérdőjelek az ország kettő, majd három részre szakadásával kezdődtek és a mai napig sem született megnyugtató megoldás. Különösen az érthetetlen, hogy Trianont követően Erdélyt még alföldi területekkel is bővítették, így jelenlegi nagysága 103 000 négyzetkilométer, nagyobb, mint a jelenlegi Magyarország.

 1., nap: Nagyvárad – Király-hágó(rövid pihenő) – Tordai-hasadék – Nyárádtő – Ákosfalva – Balavásár – Szováta – Székelyudvarhely – Fenyéd – Zeteváralja – szállás, ellátás Hargita megyében, Székelyvarságon (5 éj) panzióban a hegyek között a Hargitán.

2., nap: Pihenés és kirándulás a környék csodálatos lombos és fenyves erdeiben. Szállás Székelyvarságon.

3., nap: Szekerezés Székelyvarságon, az erdőkkel szabdalt hegyi szórványtelepülésen a falut alkotó tanyabokrok között. A diák csoport útközben megtekinti a kicsi, de vadregényes székelyvízesést és vízimalmot, stb.) Szállás Székelyvarságon.

4., nap: Délelőtt nosztalgikus szekértúra fel az esztenákra, a birkanyájakhoz, hogy ott kóstolással egybekötve a juhsajt, juhtúró és orda készítésének rejtelmeivel ismerkedjékEbéd a Varságról kosarakban hozott házi finomságokból. A Központban megállunk a Tájháznál és a temetőnél, ahol megnézzük Úz Bence sírját. Délután autóbuszos kirándulás a MadarasiHargitára, séta a kopjafákhoz. Visszaúton megállunk a Zetelakai sűrű erdőségekkel körülvett kristálytiszta víztározónál, ahol mindenki kedvére pihenhet, sétálhat, jó idő esetén napozhat és fürödhet, a fenyvesek között.  Szállás Székelyvarságon.

5., nap: Gyergyói-medence:Gyergyó-Ditró temploma – Gyergyószárhegy (a Lázár grófok reneszánsz kastélya, ahol Bethlen Gábor is gyermekeskedett, az alkotótábor kiállítása). – Békás-szoros, Gyilkos-tó(séta a vadregényes szorosban és a legendákkal átszőtt tónál) – Gyergyószentmiklós (rövid séta a székelyek és örmények városában) –  Szállás Székelyvarságon.

6., nap: Búcsú Székelyvarságtól, hazautazás. Székelyudvarhely – Korond (vásárlási lehetőség a helyi székely fazekasság termékeiből) – Ákosfalva – Nyárádtő – Kolozsvár – Nagyvárad – Ártánd (határállomás)

Ajánlatunk tartalmazza:

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket, a szekerezést, juhsajt, juhtúró kóstolást, hozott ebédet az esztenákon nem tartalmazza!

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Horvátországi útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
A Magyar Királyság gyöngyszeme az Adrián - Fiume/Rijeka és Zágráb - 5 nap

Osztalykirandulas-magyar_kiralysag_gyongyszeme_az_adrian-600x316w

A magar múltnak ma is látható jeleit találjuk a partvidék középkori városaiban. De nem is kell olyan távoli múltba révedni. Az Árpádok után, a 18. és a 20. század között több korszak is volt, amikor Fiume és környéke a Magyar Királyság része volt, egyetlen tengeri kikötőnkként, a magyar korona gyöngyszemeként csillogott.

1., nap utazás az adriai kikötővárosba, az 1918-ig Magyarországhoz tartozó Fiumébe, ma Rijeka. A kikötő 1779-től önálló státusú városként Magyar Királyság része lett. A kiegyezést követő magyar idők, különösen az utolsó évtizedek a város legsikeresebb korszakát jelentették. Délután, este séta a nyüzsgő kikötővárosban. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban a város mellett a tengerparton Kraljevica.

2., nap ismerkedés a magyar múlttal a városban, ahol a Monarchia korában jelentős, több ezer fős magyar kolónia élt. Magyar volt a kikötőváros kormányzója, akinek palotáját is megtekintjük a magyar kormányzók portréval. Itt található a Tengerészeti Múzeum, a Monarchia hadiflottájának magyar emlékeivel. A városnézést a belváros apró sikátoraival, kicsi üzleteivel folytatjuk. Sétálunk a nevezetes óratoronnyal szegélyezett Korzón, betekintünk a nyolcszögletű Szent Vitus dómba, megcsodáljuk a Nemzeti Színházat és a MÁV főépítésze által tervezett fiumei pályaudvart. Délután fürdés, napozás a tengerparton. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban a város mellett a tengerparton Kraljevica.

3., nap Délelőtt Abbázia, az egykori magyar arisztokrácia közkedvelt nyaralóhelyének felkeresése. Felidézzük néhány család történetét, felkeressük Markusovszky Lajos 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelyét, emléktábláján nemzeti színű szalagot helyezünk el. Délután fürdés, napozás a tengerparton. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban a város mellett a tengerparton Kraljevica.

4., nap Délelőtt fürdés, napozás a tengerparton. Majd utazás a horvát fővárosba, Zágrábba. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban Zágrábban.

5., nap Délelőtt városnézés, magyar emlékek Horvátország fővárosában. Magyar történészek szerint 1091-ben vagy előtte Szent László király a zágrábi püspökséget és a Káptalandombon felépíttette a Szent István-székesegyházat.1241-ben IV. Béla a tatárok elől Zágrábba menekült, és innen kért levélben segítséget a pápától és Európa legjelentősebb uralkodóitól (sikertelenül…). Itt találkozott utoljára öccsével, Kálmán szlavón herceggel. A katedrálisban őrzik Szent László palástját. A főváros legnagyobb tere a Jellasics bán-tér. Valamikor piac volt, ma turisták kedvelt helye, sétálóterület és a téren több kávézó található. A téren található Jellasics, amelyet 1866-ban állítottak. (eredetileg kardjával Magyarország felé sújtott, de a délszláv háború óta Belgrád felé mutat). Délután indulunk haza. Érkezés az esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 10 EUR és 140 CZK/diák fő vagy 15 EUR és 200 CZK/felnőtt fő szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 05.30 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Magyar emlékek a magyar tengermelléken, az Adrián - 4 vagy 5 nap

E múltnak ma is látható jeleit találjuk a partvidék középkori városaiban. De nem is kell olyan távoli múltba révedni. Az Árpádok után, a 18. és a 20. század között több korszak is volt, amikor Fiume és környéke a Magyar Királyság része volt, egyetlen tengeri kikötőnkként, a magyar korona gyöngyszemeként csillogott.

1., nap: utazás az adriai kikötővárosba, az 1918-ig Magyarországhoz tartozó Fiumébe, ma Rijeka. A kikötő 1779-től önálló státusú városként Magyar Királyság része lett. A kiegyezést követő magyar idők, különösen az utolsó évtizedek a város legsikeresebb korszakát jelentették. Délután, este séta a nyüzsgő kikötővárosban. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban a város mellett a tengerparton Kraljevica.

2., nap: ismerkedés a magyar múlttal a városban, ahol a Monarchia korában jelentős, több ezer fős magyar kolónia élt. Magyar volt a kikötőváros kormányzója, akinek palotáját is megtekintjük a magyar kormányzók portréval. Itt található a Tengerészeti Múzeum, a Monarchia hadiflottájának magyar emlékeivel. A városnézést a belváros apró sikátoraival, kicsi üzleteivel folytatjuk. Sétálunk a nevezetes óratoronnyal szegélyezett Korzón, betekintünk a nyolcszögletű Szent Vitus dómba, megcsodáljuk a Nemzeti Színházat és a MÁV főépítésze által tervezett fiumei pályaudvart. Délután fürdés, napozás a tengerparton. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban a város mellett a tengerparton Kraljevica.

3., nap: Délelőtt Abbázia, az egykori magyar arisztokrácia közkedvelt nyaralóhelyének felkeresése. Felidézzük néhány család történetét, felkeressük Markusovszky Lajos 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelyét, emléktábláján nemzeti színű szalagot helyezünk el. Fürdés, napozás a tengerparton. Majd utazás a horvát fővárosba, Zágrábba. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban Zágrábban.

4., nap: Városnézés, magyar emlékek Horvátország fővárosában. Magyar történészek szerint 1091-ben vagy előtte Szent László király a zágrábi püspökséget és a Káptalandombon felépíttette a Szent István-székesegyházat.1241-ben IV. Béla a tatárok elől Zágrábba menekült, és innen kért levélben segítséget a pápától és Európa legjelentősebb uralkodóitól (sikertelenül…). Itt találkozott utoljára öccsével, Kálmán szlavón herceggel. A katedrálisban őrzik Szent László palástját. A főváros legnagyobb tere a Jellasics bán-tér. Valamikor piac volt, ma turisták kedvelt helye, sétálóterület és a téren több kávézó található. A téren található Jellasics, amelyet 1866-ban állítottak. (eredetileg kardjával Magyarország felé sújtott, de a délszláv háború óta Belgrád felé mutat). Délután indulunk haza. Érkezés az esti órákban.

Osztalykirandulas-Magyar_emlekek_az_Adrian-4nap-600x344w

Vagy

Indulás a zágrábi városnézés után Eszékre. Szállás, vacsora diákszálláson vagy egyszerű szállodában, panzióban Eszék mellett, Csúzán.

5., nap: Eszék a Dráva partján. az egykori ősi magyar város ma Horvátország része. Dráva parti óvárosa rövid sétára invitál, itt még felfedezhetjük az Osztrák-Magyar Monarchia nyomait. Még most is gyakran találkozunk magyar szóval. Eszék a trianoni békeszerződésig Verőce vármegye székhelye volt. A városban 1849 februárjában szabadságharcunk legnagyobb magyar veszteséggel járó ütközete zajlott. A főtéren megtekintjük a Szent Péter és Pál Nagytemplomot és a főbb nevezetességeket. A várost a délszláv háború alatt 1993-ig többször ostromolták a szerb katonák, körülbelül ezer ember esett áldozatul. Napjainkra kevés nyoma van a lövésnyomoknak, romos épületet sem találunk, az egész város gyönyörűen megújult. A Ferences rendiek udvarában megtekintjük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet, majd átutazunk Kórógyon és Szentlászlón. Kórógy az egyik legtragikusabb sorsú magyar falu. Az elmúlt évszázadokban többször elpusztult, de mindannyiszor újjáépítették. Szentlászló eredete az Árpád-korig nyúlik vissza. A délszláv háború alatt rommá lőtték, de azóta újjáépült. Indulás délután hazafelé.

Osztalykirandulas-Magyar_emlekek_az_Adrian-5nap-600x314w

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 10 EUR és 140 CZK/diák/fő és 15 EUR és 200 CZK/fő/ felnőtt szükséges)

Találkozó: az iskolával megbeszélt helyen 06.00 órakor

Utazás: légkondicionált busszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár 4 nap: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Ár 5 nap: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Horvátország-Szlovénia útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Magyar múlt és magyar jelen, kirándulás a Délvidékre (Muravidék - Szlovénia, Horvátország – Szlavónia és a magyar tengermellék) - tematikus kirándulás 2 utódállamban - 5 nap

1., nap: Lendva, a szlovéniai magyarság szellemi központja. Ismerkedés a 820 éves város magyar értékeivel. A belváros érdekességei: a barokk Szent Katalin plébániatemplom a Szent István szoborral és a Makovetz Imre által épített kultúrpalota felkeresése. Lendva híres szülötte Zala György, aki a Hősök tere és az aradi Szabadság-szobor alkotója. Kétnyelvű feliratok. Bánffy-Esterházy várkastély, benne Zala György emlékszobájával és a néprajzi gyűjteménnyel Felkapaszkodunk a lendvai szőlőhegyre, felkeressük a Szentháromság kápolnát, Hadik Mihály törökverő hadvezér üvegkoporsóját. Innen csodálatos kilátás nyílik a környékre. Szállás: Lendva közelében Hódoson.

2., nap: Magyar – szlovén – osztrák hármashatár, megközelítés Türke felől. Ismerkedés a 1919. szeptember 10-én Saint-Germainban és 1920. június 4-én Trianonban aláírt békeszerződések történelmi dokumentumaival, Magyarországra és a Kárpát medencei magyarságra gyakorolt hatásaival és a határkijelölés folyamatával. Lendvavásárhelyen (Dobronak) a Muravidéken felkeressük a Dobronoki György-házat, amelyben helytörténeti és néprajzi gyűjtemény tekinthető meg). Az épületet Dobronoki György jezsuita tanárról, a falu híres szülöttéről, a nagyszombati egyetem első rektoráról nevezték el. Ellátogatunk a dobronaki domboldalon található Hancsik-tanyára, akik modern parasztgazdaságukon mindent megtermelnek, amire a muravidéki konyhában igazán szükség van, közös pereckészítés és ebéd. Szállás: Lendván vagy Lendva közelében Hódoson.

3., nap: Reggeli után indulás Fiumébe „Tengerhez magyar” Kossuth szállóige nyomában.  A horvátországi magyar közösség tagjai közül mintegy ötszázan élnek Fiuméban és környékén. A Magyar Ház felkeresése Fiuméban. A fiumei kikötőben magyar feliratú tárgyakat, emléktáblát, Skull Mátyás vasöntőjében készült magyar nyelvű kikötői vasbakokat keresünk. Délután fürdés az Adriában.  Szállás Fiume közelében diákszálláson Kraljevica

4., nap: Folytatódik a városnézés, a magyar emlékek felkeresése Fiumében. A Kormányzói Palota, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épülete, az Adria-palota és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székháza felé igyekszünk. Felkeressük azt a hidat, amely az 1920 és 1924 között fennálló Fiumei Szabadállam határát jelentette a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság felé. Megismerkedünk a Fiumei Szabadállam nevű államalakulat történetével, amelynek egyik hivatalos nyelve a magyar volt. Abbázia, az egykori magyar arisztokrácia közkedvelt nyaralóhelyének felkeresése. Délután fürdés az Adriában, ha maradunk éjszakára.  Szállás Fiume közelében diákszálláson Kraljevica vagy indulás Eszékre és a város mellett alszunk a 4 estén és másnapi városnézés után indulunk haza.

5., nap: Eszék a Dráva partján. az egykori ősi magyar város ma Horvátország része. Dráva parti óvárosa rövid sétára invitál, itt még felfedezhetjük az Osztrák-Magyar Monarchia nyomait. Még most is gyakran találkozunk magyar szóval. Felkérésük középkori várát, amely az ország legnagyobb erődítményeinek egyike. A várost a délszláv háború alatt 1993-ig többször ostromolták a szerb katonák, körülbelül ezer ember esett áldozatul. Napjainkra kevés nyoma van a lövésnyomoknak, és romos épületet is csak elvétve találunk, az egész város gyönyörűen megújult. A Ferences rendiek udvarában megtekintjük a bombatölcsérekből és puskahüvelyekből állított Krisztus feszületet, majd átutazunk Kórógyon és Szentlászlón. Kórógy az egyik legtragikusabb sorsú magyar falu. Az elmúlt évszázadokban többször elpusztult, de mindannyiszor újjáépítették. Szentlászló eredete az Árpád-korig nyúlik vissza. A délszláv háború alatt rommá lőtték, de azóta újjáépült. Indulás hazafelé.

4 napos:
Km: 1431

Osztalykirandulas-Magyar_mult_es_jelen-5nap-600x289w

ÖSSZEFOGLALVA:
Ha az iskola úgy dönt, akkora 4. napon még Fiumében maradunk. Délután fürdünk a tengerben és másnap indulunk Eszékre, rövid városnézés és utazás haza.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket és a fakultatív hajókirándulás árát nem tartalmazza. Erre kb. 5 EUR és 140 CZK/diák vagy 11 EUR és 200 CZK/felnőtt szükséges.

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 05.30 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: Lendván vagy mellette, Rijeka vagy környékén középkategóriájú hotelben, panzióban vagy kollégiumban és Eszék mellett (ha az iskola így dönt)

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Tengerre Magyar! Az Adria Horvátországban és Szlovéniában. Két főváros és a tenger - 4 nap

A magyar múltnak ma is látható jeleit találjuk a partvidék középkori városaiban. De nem is kell olyan távoli múltba révedni. Az Árpádok után, a 18. és a 20. század között több korszak is volt, amikor Fiume és környéke a Magyar Királyság része volt. Egyetlen tengeri kikötőnkként, a magyar korona gyöngyszemeként csillogott.

 1., nap: Lendva (szlovéniai magyarság szellemi központja. Ismerkedés a város magyar értékeivel: Szent Katalin plébánia, Templom tér a Szent István szoborral, Bánffy-Esterházy várkastély, a Makovecz Imre által tervezett kultúrpalota) – Ljubljana (közös sétánk során felfedezzük a szlovén fővárost: Kongresszusi tér, Preseren tér, Ferences templom – Tromostovje (Hármas-híd, Sárkányos-híd, a vár, ahol fogva tartották kivégzése előtt Batthyány Lajost, Városháza) „Tengerre magyar!”, mondta egykor Kossuth Lajos. Tovább utazás az adriai kikötővárosba, az 1918-ig Magyarországhoz tartozó Fiumébe/Rijekába, ma Rijeka. A kikötő 1779-től önálló státuszú városként a Magyar Királyság része lett. A kiegyezést követő magyar idők, különösen az utolsó évtizedek a város legsikeresebb korszakát jelentették. Este séta a nyüzsgő kikötővárosban. Szállás egyszerű szállodában, panzióban, kollégiumban Rijeka mellett.

2., nap: ismerkedés a magyar múlttal a városban, ahol a Monarchia korában jelentős, több ezer fős magyar kolónia élt. Magyar volt a kikötőváros kormányzója, akinek palotáját is megtekintjük a magyar kormányzók portréval. Itt található a Tengerészeti Múzeum, a Monarchia hadiflottájának magyar emlékeivel. A városnézést a belváros apró sikátoraival, kicsi üzleteivel folytatjuk. Sétálunk a nevezetes óratoronnyal szegélyezett Korzón, betekintünk a nyolcszögletű Szent Vitus dómba, megcsodáljuk a Nemzeti Színházat és a MÁV főépítésze által tervezett fiumei pályaudvart. Délután fürdési lehetőség a tengerben. Szállás egyszerű szállodában, panzióban, Rijeka, a tengerpart mellett.

3., nap: folytatódik a városnézés Fiumében. Délután következő állomásunk a magyar arisztokrácia felkapott tengerparti nyaralóhelye a közeli Abbázia, mai nevén Opatija. Kirándulásunkat az Adria legszebb parti sétányán fejezzük be, gyönyörködve nagyjaink villáiban, a magyar emlékekben, majd fürdési lehetőség a tengerben. Szállás egyszerű szállodában, panzióban Rijeka mellett.

4., nap: reggeli után utazás Zágrábba. Városnézés, magyar emlékek Horvátország fővárosában. Magyar történészek szerint 1091-ben vagy előtte Szent László király megalapította a zágrábi püspökséget és a Káptalandombon felépíttette a Szent István-székesegyházat. 1241-ben IV. Béla a tatárok elől Zágrábba menekült, és innen kért levélben segítséget a pápától és Európa legjelentősebb uralkodóitól (sikertelenül…). Itt találkozott utoljára öccsével, Kálmán szlavón herceggel. A katedrálisban őrzik Szent László palástját. A főváros legnagyobb tere a Jelasics bán-tér. Valamikor piac volt, ma turisták kedvelt helye, sétálóterület és a téren több kávézó található. A téren található Jelasics,  amelyet 1866-ban állítottak. (eredetileg kardjával Magyarország felé sújtott, de ma Belgrád felé mutat). Késő délután indulunk haza.

Osztalykirandulas-Tengerre_magyar-4nap-600x286w

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket és a fakultatív hajókirándulás árát nem tartalmazza. Erre gyerek 10 EUR, felnőtt 18 EUR + amennyiben kérik a fakultatív hajózás ára létszámfüggően.

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 05.30 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: Rijeka vagy környékén középkategóriájú hotelben, panzióban vagy kollégiumban

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Lengyelországi útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Krakkó – Wadovice - Tarnow – Auschwitz – Zakopane - 4 nap

Osztalykirandulas-Krakko_Wadovice_Tarnow_Auschwitz_-Zakopane--4nap-600x312w

Lengyelország talán leglátogatottabb városa, az egykori magyar határtól nem messze lévő Krakkó, amely szorosan kapcsolódik a magyar történelemhez és számos magyar emlékkel büszkélkedhet. Ezt a gyönyörű várost és környékét fedezzük fel együtt.

1., nap: 2-es út – Banská Bystrica – Jordanów – Wadowice (Innen indult életútjára Szent II. János Pál pápa. A Bazilika és a mellette található múzeum megtekintése) – délután városnézés Krakkóban (Piactér a Posztócsarnokkal és a Mária-templommal, Szent Anna-templom, Jagello Egyetem, Ferences-templom, Érseki palota) – szállás Krakkóban.

2., nap: Tarnow, Bem tábornok, a 48-49-es szabadságharc lengyel hősének emlékhelye – Délután kirándulás milliók mártíromságának színhelyére, az egykori koncentrációs táborba, Auschwitzba. Auschwitz temető, múzeum, az emlékezet emlékműve. A legnagyobb hitlerista koncentrációs tábor a megszállt Európa területén. A régi táborból barakkok maradtak meg és az “Arbeit macht frei” feliratú kapu. A barakkok egy részében az Auschwitz-Birkenau Nemzeti Múzeum gyűjteménye látható, mely a népirtás megrázó bizonyítékait foglalja magába: többek között az áldozatoktól elvett személyes tárgyakat, fényképeket, dokumentumokat. – szállás Krakkóban.

3., nap: Krakkó. Délelőtt megnézzük a Wawelt, a lengyel királyi palotát a Waweli Székesegyházat. A lengyel királyok és több híres lengyel személyiség temetkezési helye is a hegyen fekvő katedrálisban található. Délután az Irgalmasság Bazilika meglátogatása, ahol természetesen a különleges, mozaikokkal díszített magyar Szentek Közössége kápolnát sem hagyjuk ki. Majd látogatást teszünk a „Ne Féljetek” Zarándokközpont, Szent II. János Pál Pápa Szentélyében, ahol megtekinthetjük a wieliczkai sóból épített Szent Kinga kápolnát, valamint azt a kápolnát, ahol a szentéletű pápa első, eredeti síremlékét őrzik. A Bazilikában található Szent II. János Pál pápa két legjobb barátjának, Nagy Szaniszló püspöknek és Deskur András püspöknek is a sírja.) – szállás Krakkóban.

4., nap: Krakkóutazás “Lengyelország téli fővárosába”, mely több mint 2000 méter magas csúcsok között húzódik meg és az egyik legnagyobb turista- és üdülőhely Lengyelországban. Lengyelország legmagasabban fekvő városa. Zakopane (a Fatimai Szűz tiszteletére szentelt templom megtekintése, majd vásárlási lehetőség a híres sajtpiacon.) – Zvolen – 2-es út – Budapest. Érkezés a késő esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, félpanzió középkategóriájú szállodában, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza, erre kb. 155 PLN/diák vagy 165 PLN/felnőtt szükséges.

Utazás: légkondicionált autóbusszal.

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával egyeztetett helyen

Szállás: Krakkóban egyszerű szállodában kollégiumban

Ellátás: félpanzió.

Figyelem: A körutazás Európai Uniós tagállamokat érint, magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Przemysl oroszlánjai - 4 nap

I. világháborús honvédelmi emléktúra az egykori Magyar Királyság, az Osztrák-Magyar Monarchia területén

Osztalykirandulas-Przemysl_oroszlanjai-4nap-600x282w

Az I. világháború első évének eseményeihez, helyszíneihez kapcsolódó kulturális-történelmi ismeretterjesztő emléktúra a nagy háború történelmi eseményeit idézi fel az egykori hadszíntereken. A hősökről és áldozatokról a helyszíneken emlékezünk. Így próbáljuk a társadalmi emlékezetet ébren tartani, hozzájárulva a közös értékeken, történelmen és kultúrán alapuló nemzeti és európai identitás erősítéséhez.

Egykori honfitársaink, bajtársaink tiszteletére katonaszakmai támogatással járjuk végig a diákokkal a frontvonalak éveinek meghatározó helyeit az egykori Osztrák-Magyar Monarchia, a Magyar Királyság területén.

A nagy háború első évének hadi eseményei a keleti fronton, Galiciában, a mai Lengyelország és Szlovákia, hazánk egykori területén zajlottak. A legjelentősebb helyszíneket járjuk be.

1., nap: Kassa. Rövid pihenőnkön a dómban lerójuk kegyeletünket a nagyságos fejedelem, II. Rákóczi Ferenc, édesanyja, a munkácsi hős Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágjánál, majd utazunk tovább észak felé. A történelmi-kulturális program második állomása Velkó, ahol megemlékezést tartunk és koszorúzunk az magyar-orosz front legnagyobb katonai temetőjében, amely az 1914-es harcok magyar, osztrák és más nemzetiségű hőseinek állít emléket. Majd Gorlice következik, ahol az orosz front sorsa megfordult és a központi hatalmak seregei átütő sikert értek el.

Az emlékező túra Limanowában folytatódik. Szurmay tábornok és hős magyar csapatai itt állították meg az orosz gőzhengert. A limanovai csata, más néven Limanowa–Łapanowi csata 1914. november 28. – december 18. között Galíciában  zajlott, amelynek során az osztrák-magyar csapatok megállították, és a Dunajec folyó mögé vetették vissza a Krakkó irányába áttörni készülő orosz seregeket. A csata hadászati jelentősége abban állt, hogy ezt követően harminc évig nem tudott orosz sereg Magyarországra támadni. A lengyelek is nagy jelentőséget tulajdonítanak a győzelemnek, hiszen úgy tartják, hogy a magyar huszárok mentették meg őket az orosz uralomtól.

A győzelemben külön magyar büszkeség, hogy a német, osztrák és lengyel katonák mellett a magyar huszárok és a honvédeink olyan hősiességgel küzdöttek, ami példamutató volt, és kivívta a harcoló felek elismerését. A csatát követően a keleti front német parancsnoka, Paul von Hindenburg azt kérte Franz Conrad von Hötzendorftól, a Monarchia vezérkari főnökétől, hogy küldjön még pár magyar hadtestet a frontra. Conrad erre megvédve a többieket röviden azt felelteː „Mind egyforma.” A viszontválasz viszont sokat elárult, hiszen Hindenburg csípősen ezt mondtaː „Sajnálhatja, ha nem vette észre, hogy a magyarok a legjobbak.”

A városban megtekintjük Árpád-házi Szent Kinga ereklyéjét. Szállás, vacsora egyszerű szálláson, kollégiumban Limanowában.

520 km

2., nap: Ószandec (Stary Sacz, magyar zarándokhely, klarisszák kolostora, IV. Béla lányának, Szent Kingának nyughelye).

Krakkó a következő állomásunk. Délelőtt megnézzük a Wawelt, a lengyel királyi palotát a Waweli Székesegyházat. A lengyel királyok és több híres lengyel személyiség temetkezési helye is a hegyen fekvő katedrálisban található. Báthor István erdélyi fejedelmet és lengyel királyt is itt temették el. A lengyelek egyik legnagyobb királyukat tisztelik benne, annak ellenére, hogy élete végéig megmaradt magyarnak, és lengyel alattvalóival is csak latinul érintkezett. Délután az Irgalmasság Bazilika meglátogatása, ahol természetesen a különleges, mozaikokkal díszített magyar Szentek Közössége kápolnát sem hagyjuk ki. Majd látogatást teszünk a „Ne Féljetek” Zarándokközpont, Szent II. János Pál Pápa Szentélyében, ahol megtekinthetjük a wieliczkai sóból épített Szent Kinga kápolnát, valamint azt a kápolnát, ahol a szentéletű pápa első, eredeti síremlékét őrzik. Szállás, vacsora egszerű szálláson, kollégiumban a városban.

120 km

3., nap: Reggeli után hagyományőrző történelmi-kulturális programunk Tarnowban folytatódik. Szülőhelyén megkoszorúzzuk Bem tábornok sírját. A különleges emlékhely a Strzelecki Parkban található. A városi park taván mesterséges szigetet alakítottak ki, erre építették a hat korinthoszi oszlopon nyugvó szarkofágot, amelyben 1929-ben helyezték el a hadvezér hamvait. S hogy miért a mesterséges sziget? Bem az emigrációban áttért a muzulmán hitre ezért a hamvai nem nyugodhatnak megszentelt lengyel földben.

Majd utazunk tovább kelet, a körutazás egyik célpontja Przemysl felé. Az egykori Osztrák-Magyar birodalom területén, Galiciában, mai Lengyelországban található városban volt keleten a Monarchia legfontosabb erődítménye. A háborúban Lemberg/Lvov elvesztése után csak Przemysl állíthatta meg az orosz gőzhengert. Az erődítményt háromszor ostromolták meg, de a Monarchia csapatai magyar és osztrák katonák tízezreinek halála árán is hősiesen védték az erődítményt, amelynek elvesztése megnyitotta volna a kaput az Ezeréves Magyarország felé.

Honvédeink győzedelmes oroszlánként küzdöttek. Ennek emlékét őrzi Budapesten, a Margit híd budai lábánál állított oroszlános emlékmű. A küzdelmes és végül sikeres harcokról az Osztrák-Magyar Monarchia és Németország vezérkari főnöke is méltató szavakkal emlékezett meg. A program során részletesen bemutatjuk a várost és az erődöt, vezetőink előadásokat tartanak a múlt században történtekről. Megemlékezünk a hősökről, megkoszorúzzuk  az emlék helyet. Szállás, vacsora egyszerű szálláson, kollégiumban a városban.

260 km

4., nap: Reggeli után következő állomásunk a közeli Duklai-hágó, ahol a következő háborúban is magyar honvéd ezredek próbálták megállítani az orosz betörést. A német–magyar ellenállás erősebb volt a vártnál és az ellenség csak nagyon lassan tudott haladni: egy hónapba telt, mire a hágó mindkét oldala az irányításuk alá került. Az eredeti tervvel ellentétben, hogy öt nap alatt elérik Eperjest, 50 napba került.

Ezután Eperjes következő állomásunk. Rövid pihenőre megállunk a városban, ahol megtekintjük a Rákóczi-család ősi tulajdonában épített Rákóczi-házat, ahol a család valamennyi fejedelmi tagja megfordult (5 erdélyi fejedelem került ki a Rákóczi-családból). II. Rákóczi Ferencet ide zárták be, miután a nagysárosi kastélyából elhurcolták felségárulás vádjával. Ezt követően indulunk hazafelé.

500 km

4 nap, 1400- 2100 km

Utazás: légkondicionált autóbusszal.

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával egyeztetett helyen

Szállás:  egyszerű szállodákban, kollégiumban

Ellátás: félpanzió.

Figyelem: A körutazás Európai Uniós tagállamokat érint, magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Az ár a belépők árát nem tartalmazza, erre kb. 30 PLN/diák vagy 50 PLN/felnőtt szükséges.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Olaszország-Szlovénia útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Toszkána - Firenze, Pisa, Siena és amit mindenki látni akar - 5 nap

Osztalykirandulas-Toszkana-5nap-600x235w

1., nap: Budapest – Montecatini Terme

Utazás: Maribor – Ljubljana – Mestre – Bologna – Firenze útvonalon. Szállás Montecatini Termében (4 éj).

2., nap: Firenze

Utazás Toszkána tartomány fővárosába, Firenzébe. A gyalogos városnézés, ismerkedés a város legfontosabb látnivalóival: Ponte Vecchio, a Piazza della Signoria (a Palazzo Vecchio udvarán Pozsony freskója) és a Dóm tér, látogatás a Santa Croce templomban.

Fakultatív program: az Uffizi Képtár gyűjteményének megtekintésére helyi idegenvezetővel, részletes magyar nyelvű tárlatvezetéssel.

A chiesa Ognissanti Giotto hatalmas keresztjével, különleges hangulatú kerengővel, magyar szentek oltárképeivel: Árpád-házi Szt. Erzsébet, Portugáliai Szt. Erzsébet, Kapisztrán Szt. János a nándorfehérvári csatában.

3., nap: Pisa – Torre del Lago – Lucca

Délelőtt látogatás Pisában, a Csodák terének megtekintése, ahol három román stílusú alkotás: a keresztelőkápolna, a székesegyház és a híres pisai ferde torony (a székesegyház harangtornya). Lehetőség a Dómmúzeum és a középkori temetőnek a megtekintésére is. Bájos gótikus kápolna az Arno partján.

Pisai látogatásunkat követően utazás Torre del Lago városába. Lehetőség a Puccini Villa megtekintésére.

Majd utazás a szomszédos Luccába, Puccini szülővárosába. Ismerkedés a fallal körülvett, nagyszerű óvárossal (szép román kori templomok, sikátorok, ódon paloták stb.). A város különös nevezetessége az a zárt, ellipszis alakú tér, mely egy római amfiteátrum helyén épült. A közeli Bagni di Lucca településen a Villa Diana falán Petőfi barátja, Teleki Sándor gróf emléktáblájának megtekintése.

4., nap: Siena – Monteriggioni

Délelőtt utazás Sienába, Olaszország legegységesebb hangulatú középkori gótikus városába, ahol szinte minden épület műemlék: a csodálatos katedrális (tele műkincsekkel), Olaszország női védőszentjének, Sienai Szent Katalinnak a szülőháza, melynek egyes helyiségeit kápolnákká alakították (gyönyörű freskók) és a világhírű gótikus városháza égbeszökő tornyával a főtéren, mely Olaszország talán leglátványosabb középkori tere. Fakultatív lehetőség a S. Maria in Provenzano templomban egy Eszéken a törököktől zsákmányolt zászló emléktáblájának megkeresése.

Majd utazás Monteriggioniba, mely hangulatos olajfa-ligetek között fekszik. A Dante által is megénekelt ősi települést XIII. századi falak és 14 jó állapotban megmaradt őrtorony veszi körül; a maga korában gyakorlatilag bevehetetlen erődítmény volt. Séta a szűk utcák és apró terek világában (szép panoráma a környező toszkán tájra).

5., nap: Montecatini Terme – Magyarország hazautazás. Folyamatos utazás rövid pihenőkkel Szlovénián keresztül Magyarországra.

Találkozó: az indulás napján reggel 06:00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Szállás: egyszerű szállodában vagy kollégiumban

Ellátás: félpanzió

Uffizi Képtár látogatása 19.900,-Ft/fő* – előre foglalandó (*a díj tartalmazza a belépőjegyet, a foglalási díjat, a magyar nyelvű tárlatvezetést).

Helyszínen fizetendő belépőkre, egyéb költségekre: kb. 40 EUR/diák vagy 80 EUR/felnőtt

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Észak–olasz kiskörút magyar emlékekkel és tengerparti fürdőzéssel. Velence, Padova, Murano, Burano, Caorle, Ljubljana - 5 nap

Osztalykirandulas-Eszak_olasz_kiskorut-5nap-600x234w

1., nap: Budapest – M7 – Siófok – Nagykanizsa – Letenye (határ) – Maribor – Ljubljana – Trieszt, (Miramare-kastély megtekintése; ha időnk engedi belülről is, belépő kb. 10 EUR/fő) – szállás Levada di Piave környékén.

2., nap: Jesolo–Punta Sabbioni (hajóval kb. 50 perces panoráma hajózás táj- és városismertetővel, kb. 25 EUR/fő) – Velence (rövid városnéző séta) – Murano (hajóval a szigetre, ahol a Dómban megtekintjük Szt. Gellért püspök síremlékének megtekintése) – Buranóba (hajóval a csipke szigetére, szabadprogram, a Murano-Burano szigettúra ára kb. 15 EUR/fő) – visszahajózás Punta Sabbioniba – szállás Levada di Piave környékén.

3., nap: Padova(Prato di Valle, Báthory István erdélyi fejedelem szobra, Szent Antal bazilika – Szent Erzsébet és Nagy Lajos király ábrázolása) FerraraRavennaaz ókeresztény emlékek és bizánci mozaikok városa (San Appolinaire in Classe és Nuovo,  San Vitale, Galla Placidia, Teodorik, Dante sírja, egy különleges pálos emlék felkeresése) – szállás Levada di Piave környékén.

4., nap: Caorle(Óváros, Szent Miklós Székesegyház, Parti-sétány és kápolna) – a környék ősi halászkunyhói, majd szabadidő: pihenés a tengerparton, fürdőzés – szállás Levada di Piavekörnyékén.

5., nap: Jesolo – Ljubljana, Szlovénia (Kongresszusi tér, Preseren tér, Ferences templom, Szent Erzsébet ábrázolása– Tromostovje (Hármas-híd) – Sárkányos-híd, Városháza) – a vár megtekintése, ahol az 1848-49. évi szabadságharc miniszterelnökét, Gróf Batthyány Lajost tartották fogvakivégzése előtt a császáriak. A magyar nyelvű emléktáblánál virágot helyezünk el – Letenye (határ) – Nagykanizsa – Siófok – M7 – Budapest. Érkezés a késő esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket, hajózást nem tartalmazza. Ezekre kb. 40 EUR/diák vagy 80 EUR/felnőtt szükséges.

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 05.30 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: egyszerű szállodában vagy kollégiumban

Ellátás: félpanzió.

Figyelem: A körutazás Európai Uniós tagállamokat érint, magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy személyi igazolvánnyal vehetnek részt

Levada di Piave: Észak-Adria üdülőhelye Jesolótól kb. 30 km-re. Kiváló kiindulópontja lehet érdekes, izgalmas kirándulásoknak

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Szlovéniai útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
Hagyományőrző történelmi-kulturális emléktúra. Emlékút a Doberdónál és az Isonzó mentén - 4 nap

Az I. Világháború eseményeihez, helyszíneihez kapcsolódó kulturális-történelmi ismeretterjesztő emléktúra, a nagy háború történelmi eseményeit idézi fel az egykori hadszíntereken. A hősökről és áldozatokról a helyszíneken emlékezünk. Így próbáljuk a diákok érdeklődését felkelteni, hozzájárulva a közös értékeken, történelmen és kultúrán alapuló nemzeti és európai identitás erősítéséhez. A tanulókkal és tanáraikkal járjuk végig a frontvonalak éveinek meghatározó helyeit az egykori Osztrák-Magyar Monarchia, a Magyar Királyság területén.

1., nap: Budapest – Lendva

Lendvára, a szlovéniai magyarság szellemi központjába utazunk. Ismerkedünk a 820 éves város magyar értékeivel. A szakrális Szentháromság-kápolna, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Mura-völgyre; a török kiűzésének kápolnája, Hadik Mihály kapitány üveg koporsójával; a Bánffy-Esterházy várkastély, benne Zala György emlékszobájával és a néprajzi gyűjteménnyel. Lendva híres szülötte Zala György, aki a Hősök tere és az aradi Szabadság-szobor alkotója. A belvárosban elsétálunk a barokk Szent Katalin plébániatemplom (benn a Szent István szoborral), a Makovecz Imre által épített kultúrpalota és és a ma kiállítóteremként működő egykori zsinagóga mellett, majd utazunk a szlovén fővárosba, Ljubljanába.
Szállás Ljubljanában.

2., nap: Görz – Doberdo-fennsík – Kobarid

Görz/Gorizia mellett, a várost elhagyva, az olasz határnál elérjük a Doberdo-fennsíkot: a St. Michele-hegyen múzeum, majd séta a magyar kavernák és lövészárkok világában. Tiszteletünket tesszük Visinte-n a magyar kápolnánál.

Közösen elénekeljünk őseink nótáját: Kimegyek a doberdói harctérre, Feltekintek a csillagos nagy égre, Csillagos ég merre van a magyar hazám, Merre sirat engem az édesanyám.” A kesergő katonadalt fújták dédapáink, akik szerencsésen visszatértek a festői szépségű Isonzó folyó mentén elterülő halálmezőről, amelynek hallatán – Doberdo – ma is elborzadunk. Redipugliaban az olasz katonai temetőt és monumentális hősi emlékművet keressük fel, majd Foglianoban az osztrák–magyar katonai temetőt. Felmegyünk a Doberdó-fennsík sziklái közé, hogy a Monte sei Busi-n kavernákhoz, az egykori frontvonal védelmi állásaihoz jussunk.

Az I. világháborúban, 1917 őszén az észak-olaszországi front a Velencei-öböltől északra a Dolomitok, a Karni-Alpok és a Juliai-Alpok vonalán félkörívben húzódott. Az Osztrák-Magyar Monarchia hadvezetése, attól tartva, hogy az olaszok Doberdón keresztül áttörnek keletre és elfoglalják az akkoriban hozzánk tartozó, Auszria-Magyarország részét képező Triesztet, ezért elhatározta, hogy egy közösen indítandó támadáshoz hét további gyaloghadosztályt bocsát a Caporettóval szemben felvonult nyolc osztrák-magyar hadosztály rendelkezésére. Szállás Kobarid/Caporettoban.

3., nap: Kobarid – Kolovrat – Ljubjana

Reggeli után az 1917 őszi caporettoi áttörés emlékhelye: Kobarid, olaszul Caporetto. Itt az első világháborús múzeum, amely 1993-ban “a legjobb Európai Múzeum” címet is elnyerte, az Isonzo front I. világháborús eseményeit mutatja be. A gyűjteményekben többek között magyar katonai relikviák, fegyverek tekinthetők meg, illetve egy élethűen rekonstruált bunker, ahol egy valódi csata hangjai mellett hallgathatjuk meg egy katona korabeli beszámolóját.

Történelmi séta a Kolovrat szabadtéri múzeum területén. Kirándulás a Kolovrat hegyre. Láthatunk itt gyalogsági és tüzérségi harci állásokat, lövészárkokat és kavernákat, amelyeket a caporettói áttörés során, a 12. isonzói csatában a központi hatalmak seregei elfoglaltak.  Kobarid és Tolmin között, az Isonzó jobb partján a Kolovrat-hegygerinc magasodik, ahonnan kiváló kilátás kínálkozik az egykori Isonzó-frontnak Kanintól és a Krntől Sveta Goráig (Monte Santo) terjedő szakaszára, a déli irányban pedig a Veneto régión és a Friuli–Venezia Giulia síkságán át egészen az Adriai tengerig.

A látnivalók közt egykori magyar parancsnoki és figyelőpontok, géppuska- és tüzérségi állások, kavernák, valamint lövészárkok hálózata szerepel. A kolovrat-hegygerinci szabadtéri múzeum egyben határon átnyúló múzeum is, hiszen egyes részei a szomszédos Olaszországban folytatódnak. Megemlítjük a személyes bátorságával kitűnt Bertalan Árpádot, a magyar katonai ejtőernyőzés későbbi atyját, aki október 24-én tizenöt fős rohamcsapat élén három olasz állást vett be, és jelentős hadizsákmányt, több száz foglyot ejtett

  1. Október 24-én heves tüzérségi tűzzel errefelé kezdődött az osztrák-magyar-német támadás, lényegében a 12. isonzó csata. Caporettónál áttörték a 2. olasz hadsereg vonalait, október 27-én az olaszok az Isonzó egész vonalán megkezdték a visszavonulást. Október 28-án a Központi Hatalmak elfoglalták az olaszok által kifosztott Udinét, majd az osztrák–magyar alakulatok bevonulnak a piavei síkságra és csak november 10-én a Piavénél álltak meg.

Az olasz tüzérség fele elveszett: több mint 3000 ágyú és 1700 aknavető. Az osztrák-magyar támadók 3000 gépfegyvert és 300.000 puskát zsákmányoltak.

A 12. Isonzói csata teljes győzelmet hozott a Monarchia számára. A győzelem kiaknázásához azonban már nem maradt erőnk. Ausztria-Magyarországnak nem voltak tartalék hadosztályai, a német erőkre pedig nyugaton volt szükség.

A csata első pillanatait jól érzékelteti ez a rövid idézet:

„Október 24-én, hajnali három órakor gázalarmot jeleztek. Fél négy táján pokoli dübörgés támadt. A mögöttünk lévő hegyek sötétlő lejtőin, mint megannyi vésztűz, ezer és ezer ágyú torkából csapott ki egyszerre a láng. A robbanások borzasztó erővel reszkettették meg a levegőt. A hegyi ütegek éles csaholását elnyelte a nehéz mozsarak vontatott bömbölése. A 30 és feles lövedékek félelmetes vonítással húztak el a fejünk felett. Az alattunk elterülő olasz völgyekre nehéz gáz- és füstfelhő telepedett, amely összefolyt a nedves októberi éjszaka ködével. Jó félóra múlhatott el, amíg a meglepett olasz tüzérség felocsúdott, és vad kétségbeeséssel viszonozni kezdte a mieink ágyúzását. A nagy villás farkú aknák siketítő reccsenéssel robbantak körülöttünk sűrű egymásutánban. A pergő dübörgésben a mindenfelől felcsapó tűz-, láng- és kőzáporban görcsösen, moccanás nélkül tapadtunk a fagyos, éles kövekre. Fejemben homályos gondolatok kóvályogtak. Gépiesen, mintegy villámütésre indult meg az egész rajvonal a kőfalon, a tátongó sziklarepedéseken, a forró gránáttölcséreken és a gőzölgő holttesteken keresztül – előre! …Mire megvirradt, három rohammal három olasz állást foglaltunk el. A harmadikban pihenőt tartottunk az újabb parancsok megérkezéséig. Kimerülten, reszketve rogytunk le a megmerevedett, viasz-sárga arcú olaszok közé. A hegyekről véres esőlé szűrődött le az árokba, és csörgedező patakocskákban folydogált el alattunk.” (Migend Dezső)
Szállás Ljubljana.

4., nap: Reggeli után ljubljanai városnézés. A belvárosi séta után a vár megtekintése, ahol az 1848-49. évi szabadságharc miniszterelnökét, Gróf Batthyany Lajost tartották fogva kivégzése előtt a császáriak. A magyar nyelvű emléktáblánál virágot helyezünk el. Ezt követően indulunk haza.

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Találkozó: az indulás napján reggel 06.00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Szállás: Ljubljanában kollégiumban, Kobaridban, egyszerű szállodában, vagy panzióban.

Ellátás: félpanzió.

Figyelem: A körutazás Európai Uniós tagállamokat érint, magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy személyi igazolvánnyal vehetnek részt.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza, erre kb. 50 EUR/diák vagy 75 EUR/felnőtt szükséges.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Ismerkedés a muravidéki magyarsággal - 3 nap

Osztalykirandulas-Ismerkedes_a_muravideki_magyarsaggal-3nap-600x238w

 

1., nap:

Lendva, a szlovéniai magyarság szellemi központja. Ismerkedés a 820 éves város magyar értékeivel. A belváros érdekességei: a barokk Szent Katalin plébániatemplom a Szent István szoborral és a Makovetz Imre által épített kultúrpalota felkeresése. Lendva híres szülötte Zala György, aki a Hősök tere és az aradi Szabadság-szobor alkotója. Bánffy-Esterházy várkastély, benne Zala György emlékszobájával és a néprajzi gyűjteménnyel.

Látogatás egy lendvai kéttannyelvű iskolában, ismerkedés a kéttannyelvű oktatással és a helyi gyerekek mindennapjaival.

Felmegyünk a lendvai szőlőhegyre, felkeressük a Szentháromság kápolnát, benne Hadik Mihály törökverő hadvezér üvegkoporsóját. A hegyről csodálatos kilátás nyílik a környékre, melyet az élmény fokozásaként fakultatív módon akár a Vinarium-toronyból is megcsodálhatunk.

Szállás Lendva közelében Hódoson vagy Bajánsenyén.

2., nap:

Ellátogatunk a dobronaki domboldalon található Hancsik-tanyára, akik modern parasztgazdaságukban mindent megtermelnek, amire a muravidéki konyhában szükség van. Amellett, hogy megismerkedhetünk az általuk forgalmazott különleges muravidéki élelmiszerekkel egy fantasztikus gasztronómiai élményprogram keretében mi magunk készíthetünk igazi muravidéki perecet. A program részeként egy a tájra jellemző ízekből készült ebédet is elfogyaszthatunk.

Lendvavásárhelyen, azaz Dobronakon felkeressük továbbá a Dobronoki György-házat, amelyben megtekintjük a helytörténeti és néprajzi gyűjteményt. Az épületet Dobronoki György jezsuita tanárról, a falu híres szülöttéről, a nagyszombati egyetem első rektoráról nevezték el. (Kis létszámú csoportok opcionálisan akár kézműves foglalkozáson is részt vehetnek.)

Bejárjuk a Dobronak település határában található Bakónaki-tót körülölelő Energia Parkot, megkeressük benne az erdőben megbújó, csodálatos gyógyító erővel bíró Szent Vid forráshoz, és a felette lévő Szent Vid kápolnához vezető utat is.

Magyar – szlovén – osztrák hármashatár felkeresése Türke felől. Ismerkedés az 1919. szeptember 10-én Saint-Germainban és 1920. június 4-én Trianonban aláírt békeszerződésekkel, Magyarországra és a Kárpát medencei magyarságra gyakorolt hatásaival és a határkijelölés folyamatával.

Szállás: Lendva közelében Hódoson vagy Bajánsenyén.

3., nap:

PASSERO-HÁZ (üzlet, csokoládéüzem, nyaraló). A Passero család tagjai Muravidék egyik legismertebb parasztgazdái. Készítenek gyümölcslevet, lekvárt, tökmagolajat, de a hely leginkább a saját alapanyagaikból készült csokoládé különlegességeiről híres.

Bánuta településen, a muravidéki síkság szélén, a hosszúfalui és a lendvai szőlőhegy, valamint a magyar horvát határ közvetlen közelében működik a Muravidéki Mintagazdaság. A rétek ölelésében található bánutai gazdaságban az állatokra, különösen a legeltetéses állattartásra összpontosítanak. Itt láthatnak a látogatók szürkemarhát, sertést, mangalicát, szamarakat és lovakat. Az állattartás mellett pedig különböző zöldségeket és gyümölcsöket is termesztenek.

Indulás haza.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 50 EUR/diák vagy 75 EUR/felnőtt szükséges)

Szükséges belépők: Lendvai vár 2 euró, Szentháromság kápolna 2 euró, Hancsik tanya 18 euró, Dobronaki György ház 3 euró, Mintagazdaság ? euró, Csoki üzem ? euró.

Találkozó: reggel 06.00 órakor az iskolával egyeztetett helyszínen

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

A magyar múlt ősi várakkal Szlovéniában - 4 nap

Osztalykirandulas-A_magyar_mult_osi_varakkal_Szloveniaban-4nap-600x238w

1., nap: Lendva, a Bánffy-Esterházy várkastélyban megtekintjük a néprajzi gyűjteményt. Lendva híres szülötte, Zala György, a Hősök tere és az aradi Szabadság-szobor alkotója számára külön emlékszoba van itt berendezve, ahol fő műveinek méretarányos makettjeit láthatjuk. Felkeressük a Lendva-hegyen található Szentháromság kápolnát, ahol Hadik Mihály mumifikálódott testét láthatjuk üvegkoporsóban. A belvárosban elsétálunk a barokk Szent Katalin plébániatemplom (benn a Szent István szoborral), a Makovecz Imre által épített kultúrpalota és és a ma kiállítóteremként működő egykori zsinagóga mellett. Majd a magyar-szlovén-osztrák hármashatárra látogatunk. Három ország három településének (Felsőszölnök, Türke, Tóka) polgármesterei avatták fel hajdan ezt a háromoldalú gúlát, amely nem csupán a trianoni, hanem az 1919-es Saint-Germain-i békediktátumra is emlékeztet. A 384 méter magasságban emelt emlékművet körbesétálva 3 országban lépkedünk – ma már vasfüggöny mentesen, szabadon. Felsőlendván megtekintjük Szlovénia egyik legnagyobb kiterjedésű várát, amelynek elődjét még a 13. századi keresztes háborúk idején, a templomosok építették. Később az Amadék, a Széchenyiek, a Nádasdyak, a Szapáryak, végül Trianonig a Széchenyiek birtokolták. Szállás Hódoson.

 2., nap: A celjei vár Szlovénia egyik legszebb erődje, melynek koronája a lenyűgöző panoráma. A városközponttól dél-keletre, egy magas szikla tetejére építették, tulajdonosa először a Vovbre család volt, majd a Cillei grófok tulajdona lett. Alapterületét tekintve ez Szlovénia egyik legnagyobb vára. Ismerkedés a szlovén fővárossal, Ljubljanával. Szállás Ljubljanában, vagy Ljubljana közelében.

 3., nap: Ljubljanai vár jelenlegi arculatát a 16. században kapta. Az 1848-1849. évi szabadságharc magyar miniszterelnökét Gróf Batthyány Lajost kivégzése előtt itt tartották fogva a az osztrákok. Az emlékét magyar nyelvű emléktábla is őrzi, nemzeti színű szalagot és virágot helyezünk itt el. Majd következik a 130 méter magas sziklára épített bledi vár az ország egyik leglátogatottabb kastélya. Az épületet Szlovénia legrégebbi várának tartják, amely 1011-ben már biztosan állt. A vár előtt terül el Szlovénia második legnagyobb tava, a híres Bledi-tó, melyet a vállalkozókedvűek körbesétálni is megpróbálhatnak. Szállás Postojna mellett.

4., nap: Predjama kastély. Postojna elsősorban a barlangjáról híres, de a várostól csupán 10 km-t kell mennünk, hogy megnézhessük a 12. századi kastélyt. Annál is inkább érdemes ezt megtenni, mert a kastély nemcsak megjelenésében, de történetében is a fordulatokban gazdag meséket idézi.1350-ben osztrák hercegek tulajdonába került, 1398-ban az aquileai seregek gyújtották fel. Később a kelet-tiroli Lienzből érkező lovagok lettek a gazdái, akkoriban Luegg kastélynak hívták.1478-ban került át leghíresebb tulajdonosa, Erazem gróf kezébe, aki 1483-ban a bécsi udvarban egy vita után meggyilkolta Pappenheim marsallt, az osztrák császár egyik rokonát. Erazem a felelősségre vonás elől menekülve rejtőzött el szlovéniai kastélyában. A kastély audio guide-al is bejárható. A kastély és a híres cseppkőbarlang – melybe egy kisvonat viszi be a látogatókat – megtekintése után indulás hazafelé.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket nem tartalmazza! (Erre kb. 50 EUR/diák vagy 75 EUR/felnőtt szükséges)

Találkozó: reggel 06.00 órakor az iskolával egyeztetett helyszínen

Utazás: légkondicionált autóbusszal

Szállás: diákszálláson vagy egyszerű panzióban a diákoknak több ágyas, a tanároknak kétágyas szobákban.

Ellátás: reggeli, vacsora

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Vajdasági, Szerbiai útvonalak

Üres elem, hogy mind csukva legyen
A Kazán-szoros és a Délvidék felfedezése - 4 nap

Osztalykirandulas-A_Kazan-szoros_es_a_Delvidek_felfedezese-4nap-600x243w

 

1., nap: Újvidék (séta a Vajdaság fővárosában, városháza, neogótikus római katolikus templom, görögkeleti székesegyház és a püspöki palota kívülről) – Pétervárad (a XVIII. századi hazai várépítészet egyik legnagyobb és legépebben megmaradt erődítményrendszere, a kazamaták megtekintése) – Karlóca (rövid megálló a karlócai békekötés emlékhelyénél álló kápolnánál)   – Belgrád – Pancsova – szállás Székelykevén.

2., nap: Egész napos kirándulás a Déli-Kárpátok nyugati vonulatai és a Szerb-érchegység között, az Al-Duna által kivájt festői Kis-Kazán-szorosban. Útvonal: Kevevára – Szendrő (a vár, amely egykor Európa legnagyobb vízi erőssége volt) – Pozarevac – Veliko Gradiste – Galambóc (az Arany János által is megénekelt vár romjai) – Donji Milanovac. A felduzzasztott Al-Duna itt a legmélyebb, több mint 100 méter mély. A parton kanyargó országútról csodás kilátás nyílik a sziklafalak között rohanó folyóra. Vaskapu erőmű. Pihenő Kladovó városában, majd indulás vissza Duna jobb partján. A túlparton Erdély déli része látható. Szállás Székelykevén.

3., nap: Belgrád/Nándorfehérvár (a Duna-Száva torkolatnál megkoszorúzzuk a várat a törökök ellen hősiesen védő és megtartó vitézek magyar feliratú emlékművét, Kalemegdán-park, pravoszláv székesegyház, sétálóutca, stb., fakultatív hajókázás a Száván és a Dunán 12-15 EUR/fő) – Zimony (ma Belgrád része, séta a régi negyedben, Hunyadi-torony)  – Tóthfalu (Mini Délvidék)) – szállás Tóthfaluban.

4., nap: Tóthfalu – Zenta (pihenő a magyar szellemi élet központjában, a zentai csata emlékművének megtekintése) – Szabadka (Kosztolányi Dezső gimnáziuma, római katolikus székesegyház, színház, stb.) – Palics (séta a monarchia korabeli fürdőhely tópartján) – Röszke (határállomás). Érkezés az esti órákban.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket, a hajózást, nem tartalmazza! (Erre kb 15 EUR és 2400 RSD/diák vagy 15 EUR és 2450 RSD /felnőtt  szükséges.)

Utazás: légkondicionált autóbusszal.

Találkozó: az indulás napján reggel 06:00 órakor a szállodával megbeszélt helyen

Ellátás: bőséges reggeli a magánházaknál, házias estebéd falusi vendéglőben. A tájra jellemző ízek.

Szállás: Székelykevén és Tóthfaluban diákszálláson vagy a faluturizmus keretein belül, magánházaknál

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt

Székelykeve, Tóthfalu: Bácskában található színmagyar települések, amely az itt élők lelkében talán legkeményebben magyarok

Székelykeve: Az Al-Duna közelében az ezeréves határnál fekvő magyar falu, melyet a Bukovinából idevándorló székelyek alapítottak 1878-ban. A nevében a honfoglalást idéző település egyben a legdélebbi magyar település Európában.

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

Vajdaság és a Duna, Tisza déli csodái, egykori magyar városai - 4 nap

Osztalykirandulas-Vajdasag_es_a_Duna_Tisza_deli_csodai_egykori_-magyar_varosai-4nap-600x235w-

Utunk során a Duna és Tisza mentén kanyargunk ezeréves múltunk nyomában a Vajdaságban, a Duna-Tisza találkozásánál,  megnézzük a legmagyarabb várost, Zentát, Kosztolányi és Csáth Géza szülőhelyét Szabadkát, a legnagyobb települést Újvidéket, a vele szemben magasodó, az egykori Magyország és Európa egyik legnagyobb várrendszerét Péterváradot, majd hazafelé Zombort az egykori Bács-Bodrog vármegye központját.

1.nap: Újvidék, Pétervárad, Duna-Tisza torkolat

Újvidék, séta a Vajdaság fővárosában, az egykor, magyar, német, szerb, horvát városban, a mai Szerbia második legnagyobb településén a Duna partján. Végig megyünk a korzón, megnézzük a Vasember házat, a Mária neve neogótikus templomot, ami a legmagasabb római katolikus, így magyar templom Szerbiában, pravoszláv püspöki palotát. Délután a Duna túloldalán megtekintjük Pétervárad hatalmas erődítmény rendszerét, amely az egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb volt Európában, a Történelmi Magyarország területén. Megcsodáljuk Zalánkeménnél a Duna-Tisza összefolyását. Meglátogatunk egy magyar általános iskolát szállás Tóthfaluban, a színmagyar településen. Beszélgetünk a délvidéki származású magyar tábornokokról, az 1848-49-es szabadságharcban betöltött szerepükről (Kiss Ernő, Damjanich János). Szállás, ellátás kollégiumban Tóthfaluban.

2., nap: reggeli után Zentára, a Tisza parti magyar városba látogatunk, ahol felkeressük a városháza tornyában lévő zentai csata emlékkilátót, ahol a csata történetével ismerkedünk. Tovább haladva megtekintjük a helyi csoki múzeumot, ahol megismerjük a helyi csoki manufaktúra kialakulását, illetve csoki kóstolón veszünk részt. Városnézés a magyar szellemi élet központjában, ahol még mindig a magyarság van többségben. Végül megnézzük a csata emlék művét (lényegében itt fejeződött be a Történelmi Magyarország megszabadítása az oszmán megszállástól). Szállás, ellátás kollégiumban Tóthfaluban.

3., nap: Szabadka, ZimonySzabadka, a tanulók megnézik Kosztolányi Dezső szülőházát és gimnáziumát, ahol a jeles alkotó édesapja volt az utolsó magyar gimnáziumi igazgató Trianont követően. Beszélgetünk a másik híres novellistáról, az unokatestvér Csáth Gézáról. Természetesen a jól ismert szecessziós városháza és a magyar színház megtekintése sem marad el. Séta, pihenő a Palicsi-tónál a térség népszerű pihenőhelyén, a királyi Magyarország elegáns fürdő városkájában. Szállás: Tóthfaluban.

4., nap: Zombor

Következő megállónk Bács vára, a délvidéki magyarság egyik legjelentősebb épített középkori műemléke. Zombor, Bács-Bodrog vármegye egykori központja. Az egykori vármegyeháza épülete, amelynek dísztermében található Szerbia legnagyobb olajfestménye, Eisenhut Ferencnek a zentai csatát megörökítő alkotása. A korzón sétálva megismerkedünk az itt született Bosnyák Ernő szobránál a magyar mozi és a filmgyártás úttörőjének történetével, aki “Európa Hollywoodját” álmodta Zomborba. Majd a városháza épületét megtekintve megpillantjuk a híres zombori napórát és annak baljós üzenetét. Innen indulunk haza.

Az ár tartalmazza: utazás, szállás, reggeli, vacsora, idegenvezetés. Az ár a belépőket, a, nem tartalmazza! (Erre kb 15 EUR és 2400 RSD/diák vagy 15 EUR és 2450 RSD/felnőtt  szükséges.)

Utazás: légkondicionált autóbusszal.

Találkozó: az indulás napján reggel 06:00 órakor az iskolával megbeszélt helyen

Ellátás: bőséges reggeli a magánházaknál, házias estebéd falusi vendéglőben. A tájra jellemző ízek.

Szállás: Tóthfaluban diákszálláson vagy a faluturizmus keretein belül, magánházaknál

Figyelem: A körutazáson magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vagy új típusú (kártyaformátumú) személyi igazolvánnyal vehetnek részt

Ár: az indulás/érkezés/iskola helye és a kiránduláson résztvevő diákok létszáma alapján tudunk azonnal árat adni. Az iskola földrajzi elhelyezkedésétől függően esetenként a program is módosulhat kissé.

További képek, videók az utazásokról közösségi oldalainkon:

Felkeltettük érdeklődését? Űrlapunk segítségével konkrét ajánlatot, további információkat kérhet.

5 + 15 =

Pin It on Pinterest