Folytatódik az Opera nagy sikerű turnéja – Kárpát-Haza Operatúra II-III.

Az Opera 2018 februárjában folytatja a határon túli magyarlakta területek látogatását: a csaknem 400 fős karaván ezúttal először Kárpátalja és a Felvidék magyarlakta városait keresi fel, és Erkel Hunyadi László című operáját, valamint Lehár A víg özvegyének balettváltozatát játssza el, mindenhol két-két napot töltve. Rövid szünet után a Kárpát-Haza OperaTúra stábja délnek fordul, hogy a Délvidék és Őrvidék határmenti városaiban rendezkedjen be két-két napra, és különleges magyar kulturális produkcióival legyen jelen.

Minden magyar embernek szüksége és joga van arra, hogy a nemzethez tartozónak érezze magát. Különösen fontos ez azok számára, akiknek egy történelmi döntés hozadékaként más országban, más kulturális környezetben kell megőrizzék nemzeti identitásukat. Halmozottan fontos a segítség azoknak, akik szórványban élnek, magyarságukat ezen környezetben kell megtartaniuk, kiteljesíteniük. A projekt célja, hogy a határon túli valamennyi vidéken nagyszabású előadásokat mutassunk be az ott élő magyar közösség, de akár a többségi társadalom számára is, hisz a művészet mindenkinek kenyere.

Közel 400 művész és technikai munkatárs, valamint ekkora színpadtechnika soha nem tudna úntak indulni, csak az Operaház korszerűsítés miatti bezárásának évadában. A Kárpát-Haza OperaTúra ezért különleges lehetőség a jelképes összegért belépő közönségnek, de az Opera társulatának is. Miközben szeretnék a kint élő magyar emberekben tudatosítani és megerősíteni az érzést, hogy mögöttük az őket felvállaló és erősítő anyaország áll, ők magunknak is rengeteget jelent majd a messzi sportcsarnokokban messzi magyarok előtt fellépni.

A Túra februári fejezetének állomásai Ungvár, Kassa, Érsekújvár, Pozsony, Szabadka, Eszék, Lendva és Felsőőr. „Habár az Operaház alapítása 133 éve az összmagyarság egyetlen ilyen intézménye, sohasem járt még ezekben a városokban” – hangsúlyozta Ókovács Szilveszter főigazgató. „Olyan műveket viszünk, melyek nem spórolni igyekeznek a művészi tartalommal.” Minden városban két napot időzik a társulat, az egyik nap Erkel Hunyadi László című operáját, a másikon Ronald Hynd Lehár Ferenc-világhírű operettjének zenéjére készített balettje, A víg özvegy látható.

 

Erkel Ferenc 1844-ben, a reformkor tetőpontján komponálta hazafias operáját, mely a magyar történelem egyik zűrzavaros periódusára, a nándorfehérvári diadalt követő napokra koncentrál. A Hunyadiak korában játszódó mű hőse azonban nem a híres törökverő, Hunyadi János vagy a későbbi Mátyás király, hanem a vérpadra lépő fiatal lovag, László. A kortárs nézők lelkesen fogadták a művet, mivel nem is annyira titkolt áthallásokat tartalmazott saját koruk politikai viszonyaira; természetesen az olasz és francia mintákat, valamint a verbunkos hagyományokat követő zene is megtette hatását.

A művet, mely bemutatója óta megszakítás nélkül a magyar repertoár megbecsült darabja, 2012-ben új rendezésben mutatta be a Magyar Állami Operaház. A turné alkalmával kettős szereposztásban visszük színre Erkel első mesteroperáját. A főbb szerepekben az Opera olyan kiváló énekeseit, mint Szappanos Tibort, Rácz Istvánt, Rálik Szilviát, Miklósa Erikát, Kelemen Zoltánt és Kálnay Zsófiát, a címszerepben pedig Kiss B. Atillát láthatja a közönség. Az előadásokat az egyik legelismertebb és legtapasztaltabb magyar karmester, Medveczky Ádám dirigálja.

Talán furcsának hathat, hogy Lehár Ferenc A víg özvegy című darabját a Magyar Nemzeti Balett előadásában tekintheti meg a közönség. A népszerű operettből Ronald Hynd brit koreográfus készített fantasztikus balettet 1975-ben az Ausztrál Balett megbízásából. A darab témaválasztása újdonságnak számított, ugyanis korábban senki sem próbált operettet balettszínpadra ültetni. A történet 1905-be, Pontevedro fiktív városába repít minket, ahol a párizsi nagykövetségen áll a bál: a várost fenyegető államcsőd borzolja a diplomaták idegeit. Egyetlen reményük maradt, hogy tőkéhez jussanak: egy dúsgazdag özvegyet összeházasítani korábbi szerelmével.

A nagy tablókból építkező előadás legszebb részei a kettősök és a jellemek bemutatását lehetővé tevő szólók, amelyet hatásos, sokszor komikus pantomim részek egészítenek ki. A koreográfus kiválóan bánik a karaktertáncokkal a II. felvonásban, bár furcsa módon a délszláv karakterű zenék között egy lengyel polonézt is látunk. A víg özvegy szerencsés keveréke mindannak, ami ahhoz szükséges, hogy a közönség kitűnően szórakozzon és élvezze Lehár csodálatos muzsikáját. Minderre bizonyíték a balett több mint 40 éve tartó töretlen sikere. A darab magyarországi bemutatójára 2014-ben került sor az Erkel Színházban. A februári turnén a balettet kettős és szereposztásban láthatja a közönség. A népes szereplőgárda soraiban Kozmér Alexandra, Kim Minjung, Elizaveta Cheprasova és Pokhodnykh Ellina mellett a Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja, Oláh Zoltán látható majd. Az előadások karmestere: Kollár Imre.

A tavaly szeptemberben indult turné eddig páratlan sikert hozott. A Magyar Állami Operaház művészei az intézmény 133 éves története során először látogattak Erdélybe és a Partiumba, a 8 állomáson bemutatott 16 előadást több mint 23 ezer ember látta. A Kárpát-Haza OperaTúra célja most is ugyanaz: valamennyi vidéken nagyszabású előadásokat bemutatni az ott élő magyar közösség, de akár a többségi társadalom tagjai számára is, hisz a művészet mindenkinek kenyere.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FOperahaz%2Fvideos%2F10154936660513181%2F&width=500&show_text=false&appId=390583014388343&height=280" width="500" height="280" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Büszkék vagyunk, hogy részt vehetünk az út megszervezésében.  A Kárpáteurópa Utazási Iroda szervezte a program turisztikai részét, szállásokat Erdélyben. Sepsiszentgyörgyöt követően a program Csíkszeredában, Székelyuvarhelyen, Marosvásárhelyen folytatódik. Ezután utazunk Nagyváradra, Aradra, Temesvárra. Végül Kolozsvárott ér véget a turné a Hunyadi László és a víg Özvegy előadásával.

A Kárpát-Haza OperaTúra Magyarország Kormányának támogatásával valósul meg.

A kárpátaljai, felvidéki, délvidéki, őrvidéki szállásokat, ugyanúgy mint Erdélyben, a Kárpát-Haza OperaTúra utaztatója, a Kárpáteurópa Utazási Iroda szervezi.

Pin It on Pinterest